- Jest to taki rejestr ogólnopolski, który ma ułatwić opanowanie ogrzewanie i ocieplenia budynków, czyli znaleźć te budynki, które są źle ocieplone i ogrzewane w niewłaściwy sposób i trafić do tych mieszkańców i pomóc im w zmianie sposobu ogrzewania, w polepszeniu parametrów energetycznych budynku - mówił Marek Kaczanowski, dyrektor wydziału Ochrony Środowiska UMT.
Spis obejmuje przede wszystkim dane adresowe właściciela budynku, oraz informacje na temat sposobu ogrzewanie.
- Czy jest to na przykład sieć miejska, ciepłownicza, czy to jest piec gazowy, czy węglowy, czy pompa ciepła, albo ogrzewanie olejowe czy elektryczne. Wszystko jest wymienione, wystarczy tylko postawić x w danej kratce, która dotyczy naszego konkretnego przypadku - dodał Marek Kaczanowski.
Udział w spisie źródeł ciepła jest obowiązkowy. Deklarację można wypełnić online na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego lub złożyć w Urzędzie Miasta Tarnowa na ul. Nowej 4.
- Jesteśmy jakby na półmetku, jakby troszkę za półmetkiem tego terminu i przez pierwsze pół roku zainteresowanie nie było zbyt duże. Przez te 6 miesięcy wprowadziliśmy około tysiąca budynków z Tarnowa co na szacowane kilkanaście tysięcy nie jest dużo, ale w ostatnich dniach wpływa bardzo dużo deklaracji - dodał Marek Kaczanowski.
Dodajmy, że Mieszkańcy zamieszkujący w nowopowstałych budynkach na zgłoszenie się do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają jedynie 2 tygodnie.