- Przysługuje oczywiście ten przywilej osobom, które nie mogą korzystać z odpłatnych porad z kancelarii, a mają potrzebę po prostu wyjaśnienia sprawy, poprowadzenia sprawy, zasięgnięcia opinii prawnej - mówił Małgorzata Słomka - Narożańska, dyrektor Wydziały Spraw Obywatelskich UMT.
Na terenie Tarnowa działają trzy Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, oraz jeden Punkt nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego, w którym pomoc prawna udzielana jest przez adwokatów, radców prawnych lub doradców obywatelskich.
- Najczęściej są to sprawy związane z, albo ze stosunkiem pracy, czyli tutaj kwestia zatrudnienia, czy rozwiązania umowy o pracę, sprawy alimentów, takie sprawy rodzinne, czasem są to sprawy karne. Także prawnik, który jest na dyżurze kiedy zapozna się już ze sprawą, problemem, doradza jak można sprawę załatwić, do kogo się zwrócić, gdzie wystąpić, bądź przygotowuje też i pisma - dodała Małgorzata Słomka - Narożańska.
Warunkiem skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej jest złożenie odpowiedniego pisemnego oświadczenia. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Punktach odbywa się według kolejności zgłoszeń.
- Nieodpłatna pomoc prawna funkcjonuje już w Tarnowie od wielu lat, jest to zadanie, które jest realizowane przez miasto Tarnów, a finansowane przez ministerstwo sprawiedliwości także te porady, które tutaj my organizujemy są dla mieszkańców bezpłatne, darmowe - wyjaśniła Małgorzata Słomka - Narożańska.
Dodajmy, że aby móc skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej wymagane są odpowiednie dokumenty, takie jak dowód tożsamości, oświadczenie, że osoba nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, ora dokumentacja dotyczącą sprawy.