- Przedsiębiorcy - a uderzy to przede wszystkim w małych i średnich polskich przedsiębiorców będą sobie jakoś musieli poradzić w tej nowej rzeczywistości i pewnie większość z nich będzie musiała wprowadzić w cenach usług i w kosztach swojej działalności właśnie podniesiony podatek. Widzimy niepokojący trend, który od 1 stycznia 2022 roku już zafunkcjonował. Z bazy Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej wynika, że w pierwszym tygodniu nowego roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 53% zwiększyła się liczba firm, które albo zawiesiły, albo zlikwidowały swoją działaność - mówił Stanisław Bukowiec, poseł na Sejm RP.
Oznacza to, że ponad 20 tysięcy małych i średnich polskich firm w tej chwili nie funkcjonuje, dlatego Porozumienie Jarosława Gowina apeluje o jak najszybsze zawieszenie Polskiego Ładu w części związanej ze zmianami podatkowymi.
- Pozostawmy kwotę wolną od podatku, pozostawmy drugi podniesiony próg podatkowy natomiast wszelkie inne zmiany, które zostały wprowadzone na szybko - tak naprawdę odpowiedzialność na wprowadzenie tych zmian została zrzucona na księgowe, kadrowe, na przedsiębiorców, którzy muszą poradzić sobie z tym problem. Przecież tak naprawdę te zmiany podatkowe zostały wprowadzone tak naprawdę miesiąc przed rozpoczęciem ich funcjonowania - dodał Stanisław Bukowiec.
O tym, w jaki sposób program Polski Ład wpłynął na funkcjonowanie samorządów, mówił JanuszKwaśniak, wójt gminy Borzęcin.
Przypomnijmy, ze przepisy związane z Polskim Ładem weszły w życie od stycznia 2022 roku.