- Jest to kontynuacja istniejącej w tym miejscu Izby Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Przez cały czas ściśle współpracujemy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej stąd tu obecność pana prezesa Ryszarda Żądło. Chcę również powiedzieć, że większość eksponatów, które znajdują sie na wystawie stałej pochodzi właśnie z tutaj istniejącej Izby Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – wyjaśniał Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
- Nasza kolekcja eksponatów, którą przekazujemy to jest kolekcja broni, unikatowa, która zawiera kilkanaście sztuk broni, którą pan pułkownik [Zdzisław Baszak – przyp. redakcji]. Są to historyczne pistolety maszynowe Sten. Pistolety TT-ki, Walther, karabiny Mosiny, rusznica przeciw pancerna, moździerz. To również są unikatowe zbiory dotyczące pamiątek po żołnierzach AK, to jest np. mundur generała Zawadzkiego-Drowąża, to jest mundur brata pułkownika Baszaka, żołnierza AK z czasów konspiracji, to jest wiele wyposażenia wojskowego – dodawał Ryszard Żądło, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK okręg Tarnów.
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci to nie tylko eksponaty, to również spotkania ze świadkami historii, która w tym miejscu jest wiecznie żywa. Oferta muzeum kierowana jest głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
- Będzie to edukacja oparta nie na czystej wiedzy książkowej, a na kontakcie z eksponatami i kontakcie ze świadkami historii. Mamy też już w tej chwili możliwość ogólnodostępnych relacji spisanych na audio albo video z rozmów ze świadkami historii, które na pewno będą dla nas ważniejsze. Dlaczego? Dlatego, że chcemy aby młodzież nawiązała taką więź nie tyle z historią, co przede wszystkim z tymi światkami historii – tłumaczyła Agnieszka Grela, kierownik Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie.
To odnowione muzeum zostanie oddane oficjalnie otwarte w poniedziałek 29 listopada. Z kolei od wtorku 30 listopada do niedzieli 5 grudnia będzie można bezpłatnie zwiedzać Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie.