- Te szkoły mają przejść transformację i to w pełnym wymiarze, ponieważ chcemy, aby te szkoły były takim wzorcem dla innych. Pandemia koronawirusa pokazała, że te umiejętności cyfrowe dla młodego człowieka są niezwykle ważne i nie chcielibyśmy, aby te kompetencje zostały zaprzepaszczone, tym bardziej że świat się zmienia i w każdej dziedzinie życia widzimy dość duży postęp technologiczny. Te dzieci, które obecnie są w szkole podstawowej za kilka-kilkanaście lat będą musiały wejść na rynek pracy i wykazać się tymi kompetencjami cyfrowymi - wyjaśniała Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
- To nie jest proste. To, co próbujemy wspólnie zrobić to są rzeczy złożone i przebiegające w kontrze do takich codziennych doświadczeń szkolnych, ponieważ zmieniamy, modernizujemy szkoły na poziomach kilku pól tematycznych, np. na poziomie kompetencji nauczycieli, kompetencji metodyczno-cyfrowych. Mówimy tak lekko STEAM (Science&Technology&Engineering&theArts&Mathematics), a STEAM to jest bardzo złożony model pracy z uczniami. To jest praca projektowa, to są zadania problemowe, to jest wiele utrudniających taką zwykłą, frontalną naukę działań nauczyciela, a za to satysfakcjonujących ucznia działań – trzeba to powiedzieć - dodawał Krzysztof Głomb z Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE.
Na to by tarnowska "ósemka" stała się szkołą modelową samorząd województwa małopolskiego przeznaczył 90 tysięcy złotych. Za te pieniądze w placówce utworzone zostaną w sumie trzy interaktywne sale lekcyjne wyposażone w potrzebny do nauki sprzęt.
- Dzieci na zajęciach informatyki zdobywają umiejętności programowania, ale nie tylko na zajęciach informatyki. Prowadzimy zajęcia pozalekcyjne, kółko informatyczne, grupy projektowe, grupy językowe, gdzie uczniowie wykorzystują sprzęt, który dostaliśmy w ramach projektu HUMINE, wykorzystują właśnie po to, aby zwiększyć swoje umiejętności programowania, ale również zwiększyć swoją kreatywność, innowacyjność - opisywała Agnieszka Krakowska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Tarnowie.
Szkoła w taki sposób zaplanowała zajęcia, że każdy uczeń ma możliwość korzystania z najnowszej technologii, która trafiła do placówki.