- Po raz pierwszy w gminie Gnojnik organizujemy taki gminny konkurs dla uczniów szkół podstawowych wiedzy o Sejmie, część z tych uczniów brała już udział w wizycie w Sejmie, gdzie miałam okazję im pokazać jak wygląda praca parlamentarzystów. Tak naprawdę to jest inwestowanie w młodzież, wychowanie obywatelskie, po to, żeby młodzież już na etapie szkoły podstawowej miała świadomość, jakie są najważniejsze instytucje w naszym kraju, jaką rolę odgrywają i jaka jest ich działalność. Uczniowie usłyszą od pracowników Kancelarii Sejmu pełną informację na temat historii Sejmu, aktualnych prac Sejmu, a potem odbędzie się test, na podstawie którego wyłonieni zostaną laureaci, którzy zostaną uhonorowani odpowiednimi nagrodami. Cieszę się, że jako poseł ziemi brzeskiej, który m.in. na terenie Gnojnika prężnie działa mogę zaoferować młodzieży taką atrakcyjną lekcję - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
Najpierw uczniowie wysłuchali lekcji o historii polskiego parlamentaryzmu, zobaczyli jak wyglądał budynek Sejmu w przeszłości oraz to, w jaki sposób się zmieniał, dowiedzieli się jak pracują posłowie i w jaki sposób są wybierani.
- Sejm i Senat to są dwie izby parlamentarne, w Sejmie jest 460 posłów, w Senacie jest 100 senatorów, są oni wybierani w wyborach – mówi Antoni Wąs, uczeń szkoły w Gnojniku.
- Podoba mi się to wydarzenie, myślę, że się na nim dużo nauczę. Przyjechali do nas ważni ludzie, którzy zarządzają w jakiś sposób naszym państwem – zauważa Szymon Lach ze szkoły w Lewniowej.
Test wiedzy o Sejmie obejmował 30 pytań, czas na udzielenie wszystkich odpowiedzi to 20 minut. Wielu uczniów prace oddało przed czasem. Najlepiej z pytaniami poradził sobie Dominik Klockiewicz ze szkoły w Biesiadkach, II i III miejsce zajęli uczniowie szkoły w Lewniowej – Maksymilian Gawęcki i Gabriela Rzepa.
- Dzisiaj szkoła ma dwa ważne wydarzenia, jest organizatorem, gospodarzem tych wydarzeń, jest Gminny Konkurs Wiedzy o Sejmie – to jest inicjatywa pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko, jestem jej bardzo wdzięczny, że wytypowała naszą szkołę jako gospodarza tego konkursu, później w godzinach popołudniowych mamy spotkanie z seniorami, mamy realizowany projekt z "Pomocną dłonią" z Gnojnika. Seniorzy będą mieć najpierw prelekcję w szkole odnośnie obozu Auschwitz, a w kościele w będzie drugi wykład – to wszystko przy udziale naszej młodzieży klasy siódmej – podkreśla Zbigniew Stanuszek, dyrektor szkoły w Lewniowej.
Nagrody dla laureatów konkursu wspólnie wręczyli: poseł Józefa Szczurek-Żelazko, wójt Leszek Ząbkowski oraz dyrektor szkoły Zbigniew Stanuszek.