Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Woda amoniakalna - jak przechowywać ją bezpiecznie?

Jak przechowywać duże ilości substancji, które mogą być niebezpieczne dla środowiska? Specjalnie w tym celu opracowuje się wytrzymałe zbiorniki chemoodporne, które potrafią wytrzymywać trudne warunki eksploatacji i oddziaływanie nawet mocno żrących substancji.
  • 23.01.2024 12:55
Woda amoniakalna - jak przechowywać ją bezpiecznie?

Woda amoniakalna w zbiorniku

Woda amoniakalna to potoczna nazwa roztworu amoniaku w wodzie. Stosuje się ją w wielu gałęziach przemysłu - m.in. przemyśle gumowym i spożywczym. Trudność sprawia przechowywanie tego odczynnika w taki sposób, aby nie doszło do wycieku i skażenia środowiska naturalnego. Wymogi dotyczące posadowienia takich konstrukcji wynikają m.in. z przepisów prawa, których przestrzegania kontroluje Urząd Dozoru Technicznego.

Zbiornik musi być przede wszystkim szczelny - to oczywiste, zwłaszcza, gdy mowa o przechowywaniu w nim substancji żrących i niebezpiecznych. Szczelność nowoczesnych zbiorników z tworzywa to ich jedna z największych zalet.

Jak powstają nowoczesne zbiorniki chemoodporne?

Proces produkcji jest ściśle kontrolowany, a nad wszystkim czuwają nie tylko specjaliści, ale także nowoczesna aparatura. Ale wszystko zaczyna się od projektu. Konstrukcja zbiornika powstaje na indywidualne zamówienie, dzięki czemu finalny produkt jest dopasowany do oczekiwań i możliwości nabywcy.

Woda amoniakalna może być przechowywana w dużych zbiornikach jako zapasowy substrat reakcji, ale może być także magazynowana w mniejszych objętościach, do szybszego wykorzystania.

Modułowe zbiorniki z tworzyw sztucznych dają pełną dowolność w zakresie oferowanych pojemności.

Zbiorniki i akcesoria

W przypadku przechowywania materiałów potencjalnie niebezpiecznych, istotną rolę odgrywa również aparatura monitorująca stan magazynowanego medium. Woda amoniakalna https://www.amargo.pl/zbiorniki-chemoodporne/magazynowe/na-wode-amoniakalna/ wymaga m.in. odpowiedniej temperatury - jeśli będzie ona zbyt wysoka, stężenie samego amoniaku może niebezpiecznie wzrosnąć. Dlatego też stosuje się urządzenia do kontroli temperatury w czasie rzeczywistym.

Kontrolować należy również to, czy woda amoniakalna nie ma kontaktu z innymi odczynnikami wykorzystywanymi w zakładzie. Ewentualne reakcje mogą prowadzić do powstania toksycznych związków.

Chemiczna odporność

Materiał, z którego tworzy się nowoczesne zbiorniki o dużych pojemnościach to np. polietylen i polipropylen. Materiały te są nie tylko wytrzymałe i odporne na działania sił fizycznych, ale wykazują także niską reaktywność. Nie są podatne na działanie silnych zasad i kwasów. Nie utleniają się i nie podlegają korozji.

To wszystko powoduje, że konstrukcje tego typu mogą pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem są to zbiorniki dozorowane, a zatem podlegają okresowej kontroli Urzędu Dozoru Technicznego.

Usługa z montażem

Zanim w zbiorniku pojawi się woda amoniakalna, musi on przejść ściśle kontrolowany proces produkcji i montażu w docelowym miejscu. Firma odpowiada również za instalację wszelkiego rodzaju osprzętu i króćców, a także za podłączenie zbiornika do istniejącej instalacji.

Artykuł sponsorowany