- Jest to pierwsza edycja tego programu stypendialnego. Z budżetu Województwa Małopolskiego przekazaliśmy kwotę miliona złotych. Dzięki temu wsparcie otrzyma dwustu uczniów oraz studentów zamieszkujących i uczących się na terenie Województwa Małopolskiego. Patronem tego stypendium jest św. Jan Paweł II, jest to wybitna postać, wybitny Małopolanin, który miał wiele talentów, wiele zdolności i pasji i też pokazywał swoim życiem, że warto takie zainteresowania i pasje w życiu mieć - mówi Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Stypendium dedykowane jest dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz dla studentów uczelni wyższych.
- Wprowadzamy pewną nowość, chcemy zachęcać dzieci i młodzież aby aktywizowali się społecznie, czyli podejmowali się takiej aktywności społecznej, pozalekcyjne i przewidujemy stypendium społeczne. Tam jest wymagane, żeby taka aktywność społeczna była realizowana przez ucznia, czy też studenta minimum 60 dni. Również zdajemy sobie sprawę, że wiele uczniów i studentów ma wiele pasji i zainteresowań i też nie chcemy ich kierunkować. Nie chcemy żeby decydowali który talent chcą rozwijać, którą pasję chcą realizować - dodaje Marta Malec-Lech.
Stypendia im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji to nowa, bardziej rozbudowana odsłona wcześniejszego Regionalnego Programu Stypendialnego finansowanego ze środków własnych województwa.
- Zachęcamy wszystkich uczniów uzdolnionych sportowo, artystycznie, humanistycznie, interdyscyplinarnie oraz tych, którzy angażują się społecznie w różnego rodzaju akcje wolontariatu i nie tylko na terenie szkoły jak i poza nią - mówi Agata Suszczyńska zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Wnioski o stypendium można składać do 15 października.
Przewidujemy opublikowanie list rankingowych w grudniu, a wypłatę środków dla osób, które znajdą się na listach rankingowych, które otrzymają stypendium już w styczniu. Warto również podkreślić, że dzięki działalności pani Marszałek, zarządu województwa, procedura tym razem jest bardzo uproszczona w przypadku stypendium Jana Pawła, ponieważ nie sporządzamy planu wydatku ani później nie ma sprawozdawczości, na co środki zostały wydane. Są to środki, które będą w dyspozycji ucznia, czy rodzica w przypadku ucznia niepełnoletniego, który zobowiązuje się tylko wydać je na rozwój związany z uzdolnieniami ucznia, czy to studenta - mówi Dariusz Baranowski, kierownik zespołu ds. stypendiów Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Wsparciem stypendialnym zostaną też objęci uczniowie, którzy mają trudną sytuację rodzinną.