- Będziemy chcieli wrócić troszkę do tematu rodzin zastępczych, poprosiłem panią dyrektor Annę Górską, żeby przygotowała pełną informację dotyczącą środków, które powiat tarnowski przeznacza na rodziny zastępcze, ilość tych rodzin. Myślę, że to ważny, a nawet bardzo ważny temat, to widać z resztą po innych jednostkach powiatowych, ale też miejskich, gdzie problem rodzin zastępczych jest duży - podkreśla Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
- Jeżeli chodzi o wynagrodzenie rodzin zastępczych zawodowych to ustawa mówi, że jest to "nie mniej niż" i nasze rodziny zawodowe mają 4567 złotych, jeżeli chodzi o pogotowie to jest to 5683,58 złotych. Na ten moment nie wiadomo czy te środki zostaną zwiększone. Oprócz tego dzieci mają dodatek, jeżeli jest dziecko z niepełnosprawnością to jest dodatek z tytułu niepełnosprawności. Takim rodzinom zawodowym i pogotowiom przysługuje dodatek motywacyjny w wysokości 1000 złotych brutto, przysługuje też urlop w wymiarze 30 dni w roku. Wtedy zabezpieczamy te dzieci w rodzinach pomocowych - wyjaśnia Anna Górska, dyrektor PCPR w Tarnowie.
Rodziny zastępcze zawodowe w powiecie tarnowskim mają także wypłacane świadczenia fakultatywne. Pieniądze przeznaczone na rodziny zastępcze pochodzą wprost z budżetu powiatu tarnowskiego. W ubiegłym roku były to środki w wysokości 2,5 miliona złotych.
Warto zaznaczyć, że w powiecie tarnowskim rodzin zastępczych zawodowych jest 11, w tym 2 z nich pełnią funkcję pogotowia rodzinnego.
Rokrocznie PCPR organizuje piknik, którego celem jest promowanie rodzicielstwa zastępczego. Takie wydarzenie w tym roku odbędzie się w piątek 30 maja w gminie Tarnów.