- Od 1 lipca tego roku jest obowiązek dla wszystkich właścicieli budynków ogrzewanych piecami, czy przyłączem ciepłowniczym do wprowadzenia danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Można to zrobić indywidualnie przez internet, lub można złożyć taką deklarację wydrukowaną w swojej gminie. W przypadku mieszkańców Tarnowa jest to Urząd Miasta Tarnowa przy ulicy Nowej 4 - mówił Marek Kaczanowski.
Dzięki spisowi ma powstać mapa miejsc z czystym zasilaniem i takich, w których potrzebne będą większe działania ekologiczne.
- W okresie grzewczym, mamy zbyt dużo zanieczyszczeń pyłowych zanieczyszczeń związanych z niską emisją, z ze spalaniem paliw w budynkach mieszkalnych. Aby zwalczać to zjawisko i aby poprawić sytuację jakości powietrza, a także poprawić wpływ na zdrowie mieszkańców, konieczne jest dokładne rozeznanie, czym mieszkańcy ogrzewają swoje domy - mówił Marek Kaczanowski.
Jak dodaje Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału ochrony Środowiska mieszkańcy Tarnowa już od wielu lat mogą liczyć na wsparcie oraz pomoc w zmianie sposobu ogrzewania.
- Staramy się informować, edukować, ale też pomagać finansowo mieszkańcom, czyli udzielać dofinansowania do zmiany sposobu ogrzewania do likwidacji pieców węglowych. Rok ubiegły był tutaj rekordowy pod tym względem, bo z Tarnowa zniknęło około 500 kopciuchów, czyli pieców węglowych opalanych paliwem stałym - mówił Marek Kaczanowski.
Czas na spisanie pieców upłynie w czerwcu przyszłego roku.