- Celem tej kampanii, jest zwiększenie świadomości dotyczącej obowiązujących przepisów prawa pracy, zabezpieczenia społecznego oraz podkreślenie źródeł wsparcia dla pracowników, ważne jest to aby osoby, które chcą podjąć zatrudnienie za granicą, zadbały nie tylko o znalezienie odpowiedniej pracy i wysłanie CV, ale także warto poznać przepisy prawa, jakie w danym kraju obowiązują, na jakie przykład jest aktualne wynagrodzenie minimalne, czy dopuszczona jest praca akordowa, kiedy powinna nastąpić wypłata i co w przypadku nadgodzin - mówi Paulina Kurek.
Kampania skierowana jest do pracowników sezonowych zatrudnionych w Unii Europejskiej głównie w branży rolno-spożywczej.
- Często praca sezonowa rozpoczyna się już wczesną wiosną. W zależności, jaka to jest praca, bo to może być praca, na przykład w jesień, zbiór jabłek, ale na przykład już na wiosnę sadzenie kwiatów, później pielęgnacja kwiatów, zbiór kwiatów to w zależności, jest też praca sezonowa, w hotelarstwie, a także w rolnictwie, no to w rolnictwie tak naprawdę cały rok jeżeli to jest hodowla, jeżeli to jest zbiór plonów no to wiadomo, też okres - lipiec, sierpień powiedzmy wrzesień - mówi Paulina Kurek.
Państwa należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to oprócz krajów członkowskich UE także Norwegia, Islandia, Liechtenstein oraz Szwajcaria.
- Wszystkie nasze usługi są bezpłatne i ogólnodostępne, oferty pracy sieci EURES, są to oferty zapewniające standard jakości, wszystkie informacje, jakie udzielamy są wcześniej sprawdzone i pochodzą z wiarygodnych źródeł, do dyspozycji osób szukających pracy. EURES, są to osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę, i pomagają osobom poszukującym pracy, w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących pracy za granicą - mówi Anna Michałek-Kiełbasa, kierownik centrum informacji planowania kariery w Tarnowie
Kampania informacyjna sieci EURES rozpoczęła się 19 lipca 2021 roku i potrwa do końca października.