Najlepiej spisać się przez internet. Polega to na wypełnieniu formularza dostępnego na oficjalnej stronie rządowej spis.gov.pl. Jest to najszybszy sposób spisu. Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, odpowiedni sprzęt znajdzie w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ulicy Nowej 4 w pokoju 209. Tam przygotowane są dwa stanowiska komputerowe. Żeby z nich skorzystać, należy się wcześniej umówić, dzwoniąc pod numer telefonu 14 68 82 710 (lub końcówka 709).
Można się także spisać przez telefon pod numerem 22 279 99 99. Dzwoniąc na infolinię należy nacisnąć na klawiaturze telefonu numer 1. Do 30 września infolinia będzie działać codziennie, także w weekendy, od godziny 8 do 20. Dokonanie spisu przez telefon nie trwa długo – zajmuje tylko około 10 minut.
Każdy, kto do tej pory nie spisał się internetowo lub telefonicznie, może oczekiwać wizyty rachmistrza. Warto pamiętać, że nie można odmówić przekazania mu swoich danych - za to grozi kara grzywny. Jeśli istnieją jakieś wątpliwości co do tego, czy dany ankieter jest rachmistrzem, można sprawdzić jego identyfikator. Jego prawdziwość należy zweryfikować poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie rachmistrz.stat.gov.pl lub telefonując na infolinię 22 279 99 99. Jeśli istnieje problem z weryfikacją, rachmistrza można umówić na następny dzień, a w tym czasie sprawdzić prawdziwość jego numeru identyfikacyjnego.
Udział w wywiadzie jest obowiązkowy. Rachmistrz ma obowiązek zapytać o nasz PESEL. Zadaje też pytania dotyczące miejsca zamieszkania, związków, sposobu ogrzewania czy pracy. Nie może natomiast pytać o majątek czy numer konta bankowego.
Wszystkie narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa, stosowane przez statystykę publiczną, gwarantują pełną ochronę gromadzonych informacji. Zebrane dane są objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone.