W tym roku - dzięki m.in. startowemu dofinansowaniu otrzymanemu w ramach Programu Województwa Małopolskiego „Filmoteka Małopolska”, którego operatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu - będziemy mogli zrealizować pierwszych kilka notacji filmowych o tarnowskich bohaterach "Solidarności", w tym wywiady z żyjącymi przedstawicielami struktur legalnych (1980-1981) i podziemnych związku oraz osobami internowanymi w stanie wojennym.
Ambicją i celem projektu jest przypomnienie, a nierzadko też wydobycie z niepamięci, nazwisk wszystkich tych osób, które najaktywniej działały na rzecz wolności i niepodległości w lokalnym środowisku w ostatnich dwóch dekadach PRL-u.
Coraz częściej ci bohaterowie odchodzą na naszych oczach. „Pierwsi Solidarni” są zatem szansą na ocalenie jak największej ilości ich świadectw, refleksji i przesłań.
Zdjęcia w lokalu Fundacji PRO PATRIA SEMPER ruszają dosłownie w najbliższych dniach. Pierwsze wywiady zrealizujemy symbolicznie 31 sierpnia br. w miejscu, które ma w przyszłości pełnić rolę studia filmowego powstającego w ramach planowanego Ośrodka Dokumentacji i Promocji Lokalnej Historii.
O pracach nad naszym projektem, jego twórcach i kolejnych bohaterach, będziemy informować na bieżąco.
Już dziś jednak zwracamy się z gorącym apelem do mieszkańców miasta i regionu o kontakt z nami wszystkich, którzy mają ważne lub ciekawe informacje, dokumenty, zdjęcia, pamiątki etc. dotyczące działalności „Solidarności” oraz innych formacji i grup opozycji demokratycznej i niepodległościowej w latach 70. i 80-tych XX w. w Tarnowie i regionie. Jeśli posiadacie unikalną wiedzę na ten temat lub materiały, prosimy o niezawodny kontakt ! Z chęcią wykorzystamy je przy realizacji projektu.
Pierwszą fazą realizacji programu, którego finał zaplanowaliśmy w 2030 r., czyli w roku 50. rocznicy powstania "S", jest rejestracja wywiadów z bohaterami tamtych, pamiętnych dni. W oparciu o nie powstawać będą w najbliższych latach nie tylko notacje, ale także krótko- i pełnometrażowe filmy, które będziemy pokazywać i promować w naszym regionie i poza nim. W ramach programu ukazywać się będą również wydawnictwa przybliżające najważniejsze postaci i wydarzenia oraz odbywać specjalne lekcje dla młodzieży.
Przy realizacji tego projektu skorzystamy ze swoistego know-how, czyli doświadczeń zebranych podczas trwającego wciąż projektu „Pierwsi Niepodlegli”. Trzon jego twórców stanowi bowiem ten sam zespół ludzi.
Realizacja tak ambitnego programu będzie oczywiście kosztowna. Aby mógł się on planowo, systematycznie rozwijać potrzebujemy zatem stałej pomocy mecenasów. I o taką pomoc także się niniejszym zwracamy do wszystkich lokalnych patriotów, którzy chcieliby dołożyć do realizacji tego szlachetnego przedsięwzięcia swoją cegiełkę, a może nawet pomóc w budowie całych ścian i pięter ...