- Dzisiaj jako korporacja, bo Tarnów też jest członkiem Miast Polskich. Czujemy, iż przed nami — samorządowcami, przed reprezentantami naszych wspólnot ogromne zadanie. Mamy dyskutować z rządem właściwe warunki stabilizacji finansów publicznych w naszych miastach. To co dzisiaj doświadczamy, to jest próba wielkiego przełomu i osłabienia naszych miast, naszych budżetów, naszych społeczeństw. Przecież pieniądze, które my wydajemy w imieniu naszych mieszkańców, służą takiej dobrej redystrybucji podatków w stronę publicznych potrzeb – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
Tarnów po raz kolejny mógł gościć członków Zarządu na swoich obradach. Poprzednio miało to miejsce w 1998 roku.
- Ta siła korporacji samorządowych, w których też się wyróżnia Związek Miast Polskich, jest teraz niezwykle istotna, dlatego że samorząd jest zagrożony i ma poczucie zagrożenia. To zagrożenie to między innymi ograniczenie dochodów samorządu. Nie zmieniają się obowiązki, a zmniejszają się dochody. Może to skutkować obniżeniem usług publicznych, które są świadczone codziennie przez każdy samorząd w Polsce – mówi Zygmunt Frankiewicz, senator RP, prezes Związku Miast Polskich.
Członkowie zarządu zajęli także stanowiska w sprawie projektów zmian w ustawach takich jak, prawo oświatowe. W trakcie posiedzenia miało miejsce również podjęcie uchwały dotyczącej utworzenia Fundacji „Miasto”.
- Oświata to jest taki problem od bardzo długiego czasu dla samorządu, dlatego że to jest zadanie własne samorządu, które ma być finansowane z subwencji oświatowej. Niestety nie jest wystarczająco finansowane z tej subwencji i coraz większa jest różnica pomiędzy kosztami, na które główny wpływ ma Rząd, a subwencją oświatową. Tak zwana luka robi się coraz większa – tak duża, że słabsze samorządy już w tej chwili nie mają żadnych nadwyżek – dodaje Zygmunt Frankiewicz.
Dodajmy, że Tarnów należy do ZMP od 1993 r. W sumie w związek liczy 353 miasta, czyli najwięcej członków w swojej powojennej historii.