- Pozwala skoordynować zarówno sygnalizację świetlną, jak i optymalnie wykorzystać miejsca parkingowe, a co najważniejsze, pozwala koordynować system komunikacji publicznej. Ułatwia przesiadanie i koordynację rozkładów jazdy. Jesteśmy też w stanie reagować na sytuacje awaryjne czy wręcz pojawiające się zagrożenia. Z jednego miejsca można sterować wieloma sygnalizacjami świetlnymi - mówi prezydent.
Nie obyło się bez kilku mankamentów. Kierowcy żalili się między innymi na słabe oświetlenie tablic informacyjnych nocą oraz że system informujący o wolnych miejscach parkingowych nie działa poprawnie. Bywało, że wskazywał więcej wolnych miejsc, niż było w rzeczywistości. Jednak usterki te zostały szybko usunięte.
- W zdecydowanej większości system działa dobrze, a samochody parkowane są prawidłowo. Kiedy tak się nie dzieje, niestety może nastąpić przekłamanie. System ITS to urządzenie, które ma wspomagać kierujących. Zdarzają się jeszcze pewne mankamenty, ale one będą eliminowane – mówi Artur Michałek
Dla mieszkańców wdrożenie systemu ITS oznacza poprawę płynności jazdy, w tym przede wszystkim pojazdów komunikacji miejskiej, a w konsekwencji ograniczenie emisji spalin i komfort podróży.