Tarnowskie przychodnie są gotowe na wejście w życie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego ograniczenia możliwości korzystania z teleporad. Nowe założenia umożliwią bezpośredni kontakt pacjenta z lekarzem między innymi w przypadku wizyt pierwszorazowych, gdy pacjent ma chorobę przewlekłą, a jego stan pogorszył się lub doszło do zmiany objawów oraz w przypadku gdy u pacjenta pojawia się podejrzenie choroby nowotworowej.
Gabriela Kudła
10.03.2021 20:05
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku!
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.
-Pacjenci na bieżąco mogą przychodzić, są badani, jeżeli jest taka potrzeba. Nie sądzę, żeby to były jakieś znaczące zmiany dla nas. Są regulowane pewne zasady, na przykład jeśli pacjent jest po raz pierwszy, nie był jeszcze badany przez lekarza, wtedy jest ta wizyta konieczna. Dla dzieci do lat 6 także to badanie mówi być bezpośrednio wykonane - mówi Marta Owczyńska, dyrektor Centrum Medycznego "KOL-MED"
W ramach teleporady wciąż pozostaje możliwość, wypisywania recept dla pacjentów przewlekle chorych.
- Oczywiście uzależnione jest to stanem zdrowia i musi znaleźć odzwierciedlenie w dokumentacji medycznej, jeśli ktoś jest przewlekle chory. Jeśli chodzi o wydanie zaświadczenia, ta wizyta także nie będzie konieczna. Natomiast jest zapis, że jeżeli pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, będzie chciał wizyty bezpośredniej, w tej sytuacji, mimo że chodzi tylko o receptę, ta wizyta będzie realizowana - mówi Marta Owczyńska.
- Jeżeli chodzi o pacjentów przewlekle chorych i u których przykładowo objawy się zaostrzyły system teleporad nie sprawdza się, ponieważ pacjent musi zostać zbadany. Tak samo jak w przypadku wizyt z dziećmi. Dziecko nie jest w stanie przez telefon, pokazać gdzie go boli, a rodzic, nie jest w stanie określić dokładnie jego przyczyn chorobowych - mówi Małgorzata Topolska, kierownik działu organizacji, nadzoru i promocji Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.
Teleporada może być również realizowana w przypadku podejrzenia u pacjenta przebywającego na kwarantannie lub w izolacji domowej zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
- Jeśli chodzi tutaj o naszą poradnię, zorganizowaliśmy tutaj osobne pomieszczenie dla pacjentów infekcyjnych, w związku z czym nie mają oni kontaktu z osobami, które udają się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po receptę, po zaświadczenie lub na zwykłą wizytę kontrolną - mówi Małgorzata Topolska.
- Staramy się w momencie kiedy pacjent zgłasza się lub rejestruje, jeżeli jest jakaś infekcja, jest pomieszczenie dedykowane dla tych osób przeziębionych, podejrzanych o wirusa, z kontaktu lub ze zgłaszanych objawów. Takie pomieszczenie jest na śluzie, tak go nazywamy. Pacjent jest przyjmowany w jakich warunkach, żeby nie wchodzić na teren przychodni, żeby pacjenci inni nie byli potencjalnie zarażeni i to się bardzo sprawdza - mówi Marta Owczyńska.
Jak dotąd teleporady standardowo były stosowane w każdej sytuacji, a jedyny wyjątek dotyczył dzieci do 2. roku życia. Nowe przepisy wejdą w życie po 7 dniach od ich ogłoszenia, czyli 15 marca 2021.
Podziel się
Oceń
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!