W warsztatach organizowane są kompleksowo zajęcia z praktycznej nauki zawodu ale również z zajęcia o charakterze społecznym np. z gospodarowania budżetem domowym, z technik i metod poszukiwania pracy, wsparcie psychologiczne (indywidualne i grupowe), pośrednictwo pracy (poszukiwanie pracy po zakończeniu udziału w warsztatach).
Adresatami warsztatów są osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w szczególności takie, które z uwagi na dysfunkcje i niepełnosprawność przejawiają problem z odnalezieniem się na rynku pracy tj. osoby z upośledzeniami umysłowymi, z depresją, schizofrenią, epilepsją (padaczką), długotrwale bezrobotne, korzystające ze wsparcia ośrodka pomocy społecznej lub z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, itp.
Czas uczestnictwa w warsztatach może wynieść od 1 do 1,5 roku. W tym czasie Centrum Integracji Społecznej gwarantuje: zasiłek, ubezpieczenie, jeden gorący posiłek dziennie. Zwroty koszty dojazdu i inne. Miejsce gdzie odbywają się warsztaty jest odpowiednio owego, pośrednika pracy.
Warsztaty wyposażone są w profesjonalny sprzęt, materiały do ćwiczeń prowadzone przez doświadczonych instruktorów w branży.