- Po raz kolejny spotykamy się, żeby świętować dzień poezji. Schodzi się to ze Światowym Dniem Książki, bo akurat 23 kwietnia z tym jest związany i będziemy po raz 21. rozmawiać z poetami ziemi brzeskiej i mieć okazję słuchać interpretacji młodych adeptów sztuki poetyckiej. Od najstarszych poetów wybieranych, już takich, którzy odeszli z naszego grona, po tych którzy debiutują, bo są dzieci, które recytują własne utwory – mówi Dorota Wójcik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku.
- Konkurs Perły Regionu spełnia bardzo ważną funkcję. Oprócz popularyzacji regionalnych poetów, twórców, daje możliwość młodzieży, dzieciom, pokazania swoich możliwości i umiejętności, a także rozwijania pasji. Młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich, przy okazji poznając dorobek twórców regionu – zauważa Ryszard Ostrowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.
Dla młodych pasjonatów poezji konkurs ten jest wyjątkową okazją do zaczerpnięcia wiedzy od uznanych poetów z regionu brzeskiego.
- Poezja to były grzechy młodości, natomiast generalnie już od kilkudziesięciu lat zajmuję się raczej prozą poetycką. A w szerszym tego słowa znaczeniu raczej interesuje mnie wpływ literatur wschodniosłowiańskich na literaturę polską i staram się, żeby to miało odzwierciedlenie w tych tekstach, które piszę, bo literatura jest odzwierciedleniem życia w każdym narodzie, w każdym środowisku. Co prawda literatura dzisiaj jest zastępowana przez kulturę obrazkową, przez film, niemniej jednak nadal jest to bardzo ważny element życia – podkreśla Marek Antosz, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku.
- Samo spotkanie z ludźmi sztuki i ludźmi poezji, którzy poświęcili swoje życie, żeby przekazać swoje wnętrze, żeby sprawić, żeby świat był piękniejszy, już jest bardzo istotne. W zeszłym roku mieliśmy okrągły jubileusz. Wydawaliśmy przy okazji drugą część antologii poetów ziemi brzeskiej „Ocalić od zapomnienia”. W tym momencie promujemy ją ponownie, ponieważ wyszło wydanie drugie, uzupełnione – dodaje Dorota Wójcik.
Warto dodać, że w konkursie brano pod uwagę zarówno dobór tekstu i jego dostosowanie do możliwości recytującego, jak i interpretację głosową oraz ogólne wrażenie artystyczne.