Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę, dzięki której województwo małopolskie uzyska dostęp do 85 mln zł w formie atrakcyjnej pożyczki na poprawę efektywności energetycznej budynków. Nabory wniosków ruszą w połowie lutego.
Podpisana umowa pozwoli pozyskać 60 milionów złotych na inwestycje w budynki użyteczności publicznej oraz 25 milionów złotych na modernizację budynków wielorodzinnych. Dzięki temu mieszkańcy Małopolski będą mogli korzystać z cieplejszych, bardziej komfortowych i energooszczędnych mieszkań, co wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania i ochronę środowiska.
Stawiamy kolejny krok na drodze nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań, które pozwolą samorządom i instytucjom publicznym na poczynienie realnych oszczędności. Zachęcam wszystkich uprawnionych do składania wniosków. To największy tego typu program wsparcia w Małopolsce, który otwiera przed nami ogromne możliwości
– podkreśla Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.
– Ten program to dowód na to, jak skutecznie można działać na rzecz mieszkańców Małopolski dzięki bliskiej współpracy z Zarządem Województwa. Środki, które udało się pozyskać, umożliwią realizację działań poprawiających komfort życia oraz promujących zrównoważony rozwój w naszym regionie – zaznacza prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Marcin Kozik.
Dzięki pozyskanym funduszom, Małopolska zyska szansę na realizację licznych inwestycji, które przyczynią się do obniżenia kosztów energii, zwiększenia konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw oraz poprawy jakości życia mieszkańców. To kolejny krok do rozwoju Małopolski jako regionu odpowiedzialnego gospodarczo i ekologicznie.
Odbiorcami pożyczek przeznaczonych dla budynków użyteczności publicznej mogą być jednostki samorządu terytorialnego (w tym podległe im podmioty, jednostki organizacyjne i jednostki zarządzane), podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego, jednostki naukowe, uczelnie, organizacje pozarządowe i ich partnerstwa, a także kościoły i związki wyznaniowe.
Natomiast w przypadku puli środków przeznaczonych dla budynków wielorodzinnych o pożyczki będą mogły się starać wspólnoty mieszkaniowe (jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej działające na podstawie ustawy o własności lokali), jednostki samorządu terytorialnego (w tym podległe im podmioty, np. spółki prawa handlowego z większościowym udziałem JST, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia, ich jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną) i Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Środki na:
- Pożyczkę na poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej
- Pożyczkę na efektywność energetyczną w budynkach wielorodzinnych
Pochodzą ze środków Funduszu Powierniczego Województwa Małopolskiego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Działanie 2.1 Poprawa efektywności energetycznej – Instrumenty finansowe.
Nabory w ramach obu umów zawartych z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zostaną ogłoszone w połowie lutego. Szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie www.marr.pl oraz w mediach społecznościowych MARR S.A.
Podmioty zainteresowane ofertą mogą uzyskać informację w Punkcie Obsługi Klienta: tel. 12 617 66 69, 785 051 373, e-mail: [email protected]