- Są to osoby, które mają bardzo szeroki dostęp do dzieci i pracownicy, którzy mogą wiele zaobserwować. Panie, które sprawują opiekę nad maluchami przez kilka godzin w ciągu dnia bezpośrednio i wykonując czynności pielęgnacyjne, obsługowe mogą zaobserwować, czy np. na ciele nie pojawiają się oznaki mogące świadczyć o czymś niepokojącym. Widzą też jakie dziecko ma relacje z rodzicem kiedy jest ono przyprowadzane i odprowadzane ze żłobka. To na pewno też są takie bardzo ważne obszary, które mogą nam przekazać dużo informacji jeżeli mówimy o tym zjawisku krzywdzenia dziecka – tłumaczy Monika Ziemian-Kozak, pedagog w TOIKiWODPD i zarazem prowadząca warsztaty.
Rozpoznawanie sygnałów zaniedbań i stosowania różnego typu przemocy, to nie jedyny temat spotkań. Rozmawiano na nich także o reakcji pracowników placówek na zauważone sygnały.
- Boją się np. tego czy fałszywie potem nie zostaną oskarżeni o to, że podjęli interwencję, a informacje o krzywdzeniu okazały się niepotwierdzone, nieprawdziwe. Też wybrzmiało od pracowników, że czasami rodzice zachowują się wobec nich wulgarnie i agresywnie nawet jeśli uwaga zwracana jest na jakieś mało znaczące aspekty funkcjonowania dziecka – podkreśla Monika Ziemian-Kozak, pedagog w TOIKiWODPD i zarazem prowadząca warsztaty.
Wśród placówek, które zgłosiły się do udziału w szkoleniach, był Zespół Żłobków w Tarnowie, w którym od 2021 roku funkcjonuje Polityka Ochrony Dzieci Przed Krzywdzeniem.
- Jeżeli chodzi o sam dokument. Zakłada on oprócz procedur interwencji, również zasady obowiązujące w naszym żłobku, ochronę danych osobowych oraz wizerunku. Dotyczy on też procesu rekrutacji pracowników. Oprócz merytorycznej oceny umiejętności danego kandydata mamy też wgląd w informacje z Krajowego Rejestru Karnego, z rejestru sprawców na tle seksualnym. Z tego tytułu pracownicy są też szkoleni – informuje Magdalena Sorokiewicz, dyrektor Zespołu Żłobków w Tarnowie.
- Szkolenie było bardzo ciekawe. Przypomniane było wiele ciekawych rzeczy, jak na co dzień mamy się zachować gdybyśmy zauważyli, że dziecko jest krzywdzone. Co mamy robić i jak interweniować, jak widzimy, że tata przychodzi pod wpływem alkoholu. Przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze i my musimy mu to zapewnić – mówi Małgorzata Pasek, kierownik Żłobka nr 3 w Tarnowie.
-Pracujemy w takim miejscu, że obserwujemy też, co się dzieje dookoła i możemy zauważyć dużo rzeczy, w tym niedobrych. Będziemy to miały teraz na uwadze: na co zwracać uwagę, żeby wychwycić takie nieprawidłowe sytuacje i reagować. - Panie pokazały nam takie proste rzeczy, które mogą pokazać nam, że w domu dzieje się coś niedobrego i powinnyśmy reagować, a czasem na to nie zwracamy uwagi. Nawet nie myślałyśmy, że to może być mały zalążek czegoś wielkiego, co się dzieje w domu. Szkolenia wskazały nam, żeby bardziej reagować, co dokładnie robić, gdzie się zgłosić – dodają Justyna Bant i Agata Gala, opiekunki w Żłobku nr 3.
Oprócz szkoleń w żłobkach Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej zaangażował się w „Białą wstążkę” poprzez akcję „Miś” zorganizowaną jeszcze w listopadzie. Ponadto dla młodzieży z Ośrodków Opiekuńczo-Wychowawczych przygotowano zajęcia z technik samoobrony. Skorzystać można było również z dyżurów specjalistów ośrodka, m.in. prawnika, psychologa i pracownika socjalnego.