– Oczywiście taka możliwość elektronicznie też była wcześnie. Na czym polega różnica? Można to było zrobić elektronicznie, ale trzeba było formularz meldunkowy skierować do konkretnego urzędu, w którym chcieliśmy się zameldować. Teraz absolutnie żaden urzędnik nie ogląda naszego formularza. Dzieje się to bezpośrednio w rejestrze pesel. Mogę siedzieć sobie w domu i wymeldować się w niedzielę – tłumaczy Lucyna Gajda, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Możliwe jest także sprawdzenie swoich danych w rejestrze pesel i dowodów osobistych, a także dowiedzenie się komu były one udostępnione w przeciągu ostatnich 5 lat.
– Art. 15 RODO nakłada na administratorów zbiorów taką usługę, że każdy z nich ma być gotowy i ma udostępnić klientowi, którego dane przetwarza, informacje komu jego dane były przekazywane. Minister Informatyzacji jest administratorem rejestru pesel i rejestru dowodów osobistych. On dotychczas musiał to robić papierowo i ręcznie. Od 30 maja br. każdy z nas danych osobowych może wejść na gov.pl i sprawdzić to w zakładce pobierz informacje o odbiorcach twoich danych – podkreśla Lucyna Gajda, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Nie będzie można jednak sprawdzić, czy interesowały się nami służby takie jak CBA, czy ABW.
Wachlarz e-usług jest bardzo szeroki. Możliwe jest np. pobranie ważnego odpisu aktu urodzenia, czy zawarcia związku małżeńskiego.
– Możemy się zameldować, wymeldować, zgłosić wyjazd i powrót z zagranicy elektronicznie. Wolno też zgłosić urodzenie dziecka elektronicznie. Wtedy otrzymamy odpis aktu urodzenia dziecka, jak chcemy to też papierowy oraz zaświadczenie o nadaniu pesel. Możemy pobrać też elektroniczne bezpłatne zaświadczenie takie zawierające nasze dane meldunkowe. Ono może być, jakie chcemy. My decydujemy, co z naszego rekordu znajdzie się na zaświadczeniu, które jest nieodpłatne i opatrzone pieczęcią elektroniczną Ministra Cyfryzacji – mówi Lucyna Gajda, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
E-usługi są darmowe. Aby móc z nich skorzystać trzeba mieć jeden z podpisów elektronicznych. Wgląd do danych dziecka można mieć pod warunkiem wpisania numerów pesel rodziców do jego rekordu.