- Zajmujemy się wypełnianiem bezpłatnych wniosków, radzimy, państwo sprawdzają sobie statusy spraw, jakie mają, na jakim etapie jest ich sprawa. Jeżeli mają taką potrzebę to wskazujemy gdzie mogą nauczyć się języka. Służymy informacją gdy nie mają żywności np. obywatele z Ukrainy, którzy wyjechali zostawiając wszystko. Kierujemy, pomagamy. Każda sprawa, która wymaga od nas wsparcia jest jak najbardziej realizowana- wyjaśnia Barbara Knapik, koordynator Punktu Informacyjno-Doradczego w Tarnowie Wydziału Spraw Cudzoziemców.
- W związku z sytuacją, jaką od pewnego czasu, myśląc o tych dwóch latach, ogromnej fali, migracji obywateli Ukrainy, którzy z powodu sytuacji wojennej zmierzają do Polski, ale też i z zainteresowaniem obywateli innych państw szczególnie z tego kierunku wschodniego docierają do małopolski. Potrzeb pomocy, legalizacji tych pracowników, obywateli szukających pracy wzmaga i wymaga coraz więcej pracy pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie- mówi Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
Przy alei Solidarności 5-9 cudzoziemcy otrzymują m.in. pomoc związaną z legalizacją pobytu i pracy na terytorium RP. Pracownicy Punktu mówią płynnie w kilku językach, dzięki czemu każdemu mogą udzielić informacji.
- Pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca często nie wie, co zrobić, gdzie się udać, jak sporządzić wniosek. My oferujemy pomoc bezpłatną, merytoryczną po to, aby legalnie wprowadzić osobę, która chce w Polsce zamieszkać. To są bardzo trudne zadania. Cieszymy się niezmiernie, że na sali są nasi przyjaciele ze Straży Granicznej, z którą to służbą ściśle współpracujemy, gdyż skala wyzwań i zadań jest olbrzymia- zaznacza Adam Spyra, dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców w Krakowie.
- To nie jest proste stworzyć taki punkt, nową infrastrukturę, procedury są zawiłe tak jak zawiłe są niestety procedury legalizacyjne i my staramy się tłumaczyć, pokazywać, wyjaśniać tak, żeby cudzoziemcy mogli wyjść i nie wpadać w ręce osób, które chcą się dorobić ich kosztem. Jest to również przeciwdziałanie różnym aspektom dezinformacji, które się pojawiają i skutkują tym, że osoby nie wiedza, jaki jest ich status pobytowy- dodaje Grzegorz Sobol, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Cudzoziemców w Krakowie.
Celem na przyszłość jest przekształcenie punktu na wydział, aby każdy cudzoziemiec z regionu tarnowskiego mógł w jednym miejscu zrealizować wszystkie punkty związane z pobytem.