- Mam nadzieję, że każdy z nas, który wyjeżdża na zakupy czy z naszymi małymi pociechami, czy też ze zwierzętami w samochodzie zdaje sobie z tego sprawę, że pozostawienie osoby, czy zwierzaka w samochodzie na parkingu, gdzie temperatura po kilkadziesiąt stopni Celsjusza na pewno naraża ich na niebezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o dzieciaki to nawet jeżeli śpią to powinniśmy albo zostać przy samochodzie, albo drugi z dorosłych osób zostaje przy samochodzie i ten samochód jest wietrzony cały czas. Na pewno nie możemy doprowadzić do sytuacji, że zamykamy samochód całkowicie i wchodzimy na zakupy, nawet jak nam się wydaje tylko na minutkę- tłumaczy asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie.
Przykładowo gdy na zewnątrz temperatura sięga 27 stopni Celsjusza to w środku samochodu możemy odnotować nawet 60 stopni. Wystarczy kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w aucie podczas upału przestał normalnie funkcjonować. Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji nie bądźmy obojętni.
- Sytuacja może być taka, że ktoś, przechodząc zobaczy, że samochód jest zamknięty i w samochodzie będzie dziecko bądź zwierzę może wybić nam szybę i w ten sposób zniszczyć nasze mienie. Jeżeli to będzie uzasadnione, nawet nie poniesie z tego tytułu konsekwencji, ponieważ to będzie dobro wyższe, czyli ochrona życia i zdrowia. Ewentualnie my możemy się narazić na odpowiedzialność karną w związku z tym, że narażamy dziecko na utratę życia lub zdrowia, a zwierzę w związku z ustawą o ochronie zwierząt- wyjaśnia.
Osoby, które narażają życie lub zdrowie swoich podopiecznych mogą podlegać karze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, a w przypadku zwierząt kara może sięgać nawet 3 lat. Jeżeli sami boimy się wybić szybę w samochodzie zaalarmujmy policję bądź inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112.