– Nawet jeżeli zadajemy pytania kontrolne, a ta druga strona nam potwierdza, dodatkowo łka i robi wszystko, żeby zmienić głos, nie wdajmy się w rozmowę. Jeżeli do końca nie jesteśmy przekonani co mamy zrobić, po prostu odłóżmy telefon całkowicie na widełki, włączmy czerwoną słuchawkę jeśli to jest telefon na przyciski, albo odłóżmy go gdzieś z boku i po prostu nie słuchajmy tej osoby. Podejdźmy do sąsiada, znajomego i zadzwońmy z ich telefonu do tej osoby i porozmawiajmy. Jeżeli faktycznie jest w potrzebie, a my wykonamy połączenie, to będziemy pewni, że pomagamy właściwej osobie. Jeśli to ta osoba do nas dzwoni i żąda od nas pieniędzy – powinniśmy wiedzieć, że możemy być ofiarami oszustów – tłumaczy asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
W sytuacji kiedy nie udało się uniknąć wyłudzenia, należy niezwłocznie poinformować policję, która będzie dążyć do znalezienia sprawcy. W ostatnim czasie, dzięki szybkiej akcji jedna z mieszkanek powiatu tarnowskiego odzyskała ponad 20 tysięcy złotych.
– Znajdujemy osoby, które parają się takimi przestępstwami. Fakt, są to tzw. odbieraki, czyli osoby, które odbierają bezpośrednio od poszkodowanych te pieniądze. Będziemy robić wszystko, aby te zarzuty zostały przedstawione w prokuraturze i sądzie, a następnie doprowadzać do zadośćuczynienia, czyli zwrotu zabranych pieniędzy – mówi asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Niestety nie ma jednej metody, którą posługują się naciągacze. Wśród najbardziej popularnych historii przedstawianych seniorom, policja wymienia m.in. wnuczka, wypadek drogowy, czy zagrożenie hakerskim atakiem na bank.
– Kolejną trudną i bardzo niebezpieczną sytuacją jest informacja na maila lub telefon komórkowy zawierająca link z ukrytym hasłem, które zakoduje nasz telefon lub komputer. Przez kliknięcie linku możemy zrobić też wierną kopię naszego pulpitu. Oznacza to, że wchodząc na stronę naszego banku i wpisując wszystkie potrzebne dane: loginy, piny, hasła, automatycznie przekazujemy oszustowi wierną kopię obrazu pulpitu wraz z tymi informacjami – dodaje asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.
Tarnowska policja prowadzi liczne akcje informacyjne dla seniorów. Także w trakcie spotkań z dziećmi, namawia je, aby ostrzegały dziadków o niebezpieczeństwach. Mimo to są okresy, że w ciągu kilku dni funkcjonariusze odbierają nawet kilkaset zgłoszeń o próbie lub faktycznym wyłudzeniu pieniędzy od osób starszych.