– Gmina Miasta Tarnowa rozpoczyna nabór potencjalnych najemców tych mieszkań, które budujemy. Warunkiem podstawowym jest to, że te osoby nie mogą posiadać tytułu prawnego do lokalu i muszą mieścić się w granicach wymaganych zarobków. Dolny i górny próg dochodów, będzie podany na stronie internetowej. Każdy będzie mógł je sprawdzić, i określić czy je spełnia na dzień dzisiejszy. Natomiast ostateczna kwalifikacja i sprawdzenie, czy są spełnione warunki, będzie dopiero w dniu podpisywania najmu w 2025 roku – tłumaczy Wojciech Daniel, prezes Tarnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podpisało już umowę z wykonawcą. Obecnie tworzony jest projekt wykonawczy. Rozpoczęcie budowy ma ruszyć w lipcu br.
– To będzie 109 mieszkań, które będą w różnych kategoriach: jedno-, dwu- i trzypokojowe o metrażu od około 30 do 70 m2. Mieszkańcy, składając wniosek w formie elektronicznej, umieszczony na stronie miasta Tarnowa, będą musieli zadeklarować podpisanie umowy partycypacyjnej z TBS-em i w związku z tym wniosą udział własny w budowie tego lokalu. Będzie to około 20% kosztów budowy – mówi Wojciech Daniel, prezes Tarnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Listy zakwalifikowanych osób będą tworzone na podstawie uzyskanej oceny wniosków. Podpisanie umowy najmu będzie proponowane kolejnym osobom z największą liczbą punktów przyznawanych za określone warunki.
– Tych kryteriów jest kilkanaście, bodajże dwanaście. Punkty można dostać np. za: nieprzekroczenie 35. roku życia, dziecko lub osobę z niepełnosprawnościami w rodzinie. Kryteria są punktowane na podstawie uchwały Rady Miejskiej z 27 kwietnia br. - dodaje Wojciech Daniel, prezes Tarnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Szacowany całkowity koszt inwestycji to około 50 milionów złotych. Będzie on realizowany przy wsparciu finansowym z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa Banku Gospodarstwa Krajowego i Gminy Miasta Tarnowa.