W ramach programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, profilaktyczną kolonoskopię bezpłatnie i bez skierowania, raz na 10 lat mogą wykonać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsze w wieku 40-49 lat, których bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita grubego.
Żeby skorzystać z badań wystarczy się zarejestrować: osobiście w godz. 7-17.30 w Zespole Przychodni Specjalistycznych (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 1) lub telefonicznie (tel. 14 63 10 263). Kwalifikacja odbywa się na podstawie wypełnionej ankiety.
Profilaktyczna kolonoskopia to szansa na wczesne wykrycie zmian, które mogą przekształcić się w nowotwór jelita grubego. Jest on drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w naszym kraju. Co roku jest on diagnozowany u około 18 tys. Polaków. Najczęściej choroba rozwija się ze zmian łagodnych – tak zwanych polipów. Może to trwać nawet kilkanaście lat. Profilaktyczna kolonoskopia to szansa na wykrycie niepokojących zmian, kiedy nie dają one jeszcze niepokojących objawów i o ile to możliwe – ich usunięcie.
Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na obejrzenie wnętrza jelita grubego. W ramach programu badanie u każdego pacjenta jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, lekarz może również zdecydować o podaniu znieczulenia ogólnego.