- Ten odcinek drogi domyka pewien układ, pewną obwodnicę Mielca, która prowadzi już do samego miasta, do ulicy Sienkiewicza, a obecnie budowany jest tam wiadukt, który poprowadzi dalej tę drogę i w przyszłości dzięki funduszom z Polskiego Ładu pozwoli zmodernizować, rozbudować drogę do lotniska i do Strefy Ekonomicznej - mówi wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Ewa Draus.
W uroczystym otwarciu drogi wojewódzkiej udział wzięli przedstawiciele rządu, ale także lokalni samorządowcy.
- Wiemy, że te inwestycje są tak bardzo potrzebne, ponieważ miasto Mielec jest miastem przemysłowym i bardzo wiele przyjeżdża tutaj surowców, produktów wyjeżdża z miasta, więc te drogi są bardzo, bardzo istotne dla przemysłu, ale również dla dojeżdżających mieszkańców ościennych gmin, które do miasta ciążą, dlatego te inwestycje są bardzo istotne - dodaje Fryderyk Kapinos, poseł na Sejm RP.
- Takie drogi jak ta bez wątpienia to jest poprawa infrastruktury, ale o czym wspomniał pan poseł również olbrzymie wsparcie dla tych terenów inwestycyjnych, bo wiele firm ulokowało się w mieleckiej strefie ekonomicznej i bez wątpienia dla tych firm ta inwestycja to będzie drogą życia - uzupełnia Radosław Wiatr, wicewojewoda Podkarpacki.
Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz usprawni komunikację i transport towarów, a jednocześnie zmniejszy ruch pojazdów w centrum miasta.
- Jak wcześniej wspomniano, Mielec jest miastem przemysłowym, stąd akurat ta droga, ten odcinek drogi bardzo dobrze wpisuje się w to, ażeby komunikacja na terenie miasta była coraz sprawniejsza. Tą drogą dojedziemy do mostu, później do wiaduktu, który w tej budowany. Od tego wiaduktu my jako miasto również budujemy sieć dróg na południe na osiedlu Cyranka - wyjaśnia Paweł Pazdan, zastępca prezydenta Miasta Mielec.
W ramach inwestycji wykonano między innymi ciągi dla pieszych w rejonie rond, przebudowano zjazdy indywidualne i publiczne, postawiono także ekrany akustyczne i oświetlenie uliczne w okolicach skrzyżowań.
- Chciałem podkreślić taką rzecz, na którą zawsze zwracam uwagę. W Województwie Podkarpackim mamy tylko dwa powiaty, przez które nie są obsługiwane drogi krajowe, tylko wyłącznie sieć dróg wojewódzkich zapewnia transport. Dwa powiaty to jest właśnie powiat lubaczowski i powiat mielecki i myślę, że wszyscy możemy być dumni, że samorząd województwa właśnie w tych dwóch powiatach inwestuje. W powiecie mieleckim mamy służącą już od kilku lat - przyzwyczailiśmy się do niej- obwodnicę Radomyśla Wielkiego i dwa ciągi obwodnic owe, które obsługują Mielec - tłumaczy Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Swój znaczny udział w realizacji przedsięwzięcia miał również powiat mielecki, który dofinansował to zadanie.
- Jako Starosta Powiatu Mieleckiego bardzo cieszę się, że ta inwestycja ma w tej chwili swój szczęśliwy finał. Długo ona, jakby była planowana, ale szczęśliwie udało się, że dzisiaj jesteśmy na jej oddaniu - dodaje Stanisław Lonczak, starosta mielecki.
- Trzeba podziękować wykonawcy. Szanowni państwo, czas, kiedy wykonywali tę inwestycję, był nieciekawy. Był czasem bardzo ciężkim. Wojna, Ukraina, ceny i tak dalej, ale wytrwali. Myślałem, że będzie ciężej, będzie gorzej, ale wytrwali - mówi Zygmunt Tymuła, radny Rady Powiatu Mieleckiego.
Newralgiczna droga przebiega aż przez 3 gminy powiatu mieleckiego. Dziękują za nią wójtowie, którzy podczas oficjalnego otwarcia podkreślali jej znaczenie.
- Mogę w zasadzie trzema słowami podsumować. Marzenia się spełniają i nasze marzenia o dobrym dojeździe do Mielca dzisiaj się spełniły. Myślę, że za chwilę jak uruchomimy tę drogę, będziemy mogli do Mielca dojechać bezpiecznie w dwóch wariantach - podkreśla Michał Deptuła, wójt gminy Wadowice Górne.
- Ta obwodnica usprawnia oczywiście ruch. Nie będzie na pewno teraz korków na Woli Mieleckiej i nie będą się znajdować dzieci do szkoły, które nie mogą zdążyć. Na pewno rozwiąże to problem też od strony ochrony środowiska - stojące samochody na odcinku na Woli Mieleckiej. Już w tej chwili to przejdzie do historii - dodaje Józef Piątek, wójt gminy Mielec.
- Dostępność komunikacyjna, czyli w kierunku na zachód, w kierunku autostrady A4, ale przede wszystkim w kierunku wschodnim czyli do miasta Mielca, do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Większa dostępność dla osób pracujących na tej strefie, więc to będzie duże usprawnienie - tłumaczy Sławomir Sidur, wójt gminy Czermin.
Dodajmy, że wartość inwestycji to ponad 52 miliony złotych, a spora część środków została pozyskana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.