- Operator drona ma przy sobie tablet, który pokazuje, w czasie rzeczywistym zawartość dymu. Jeżeli są przekroczone jakieś normy, siarkowodór, cyjanowodór wówczas można przypuszczać, że na danej nieruchomości są spalane odpady – mówi Aldona Świątek, Kierownik Referatu Porządkowego Straży Miejskiej w Tarnowie.
Straż miejska posiada również elektryczny wilgotnościomierz, który ma za zadanie sprawdzić wilgotność drewna.
- Trzeba pamiętać, ze wilgotność nie może przekraczać 20%. Najlepiej jak takie drewno jest sezonowane przez dwa lata, wtedy jest pewność, że jest suche – dodaje Aldona Świątek.
Aby edukowanie mieszkańców Tarnowa, jaka metoda palenia w piecach jest najbezpieczniejsza dla środowiska, straż miejska wraz z grupą "Zdrowego Oddychania" realizowała projekt „Ogrzewaj bez dymu”.
- Takie pokazy odbywały się w regionach domków jednorodzinnych lub na placach targowych gdzie mieszkańcy mogli sami zobaczyć na własne oczy czy warto z takiej metody skorzystać, czy nie. Były dwa piece i w jednym było rozpalone taką tradycyjną metodą natomiast druga metoda właśnie od góry, pokazywała ile dymu, wydobywa się z jednego pieca i z drugiego – opowiada Aldona Świątek.
Warto także dodać, że według obowiązującego prawa nie można palić w piecach odpadami, mułami i flotami węglowymi oraz drewnem, które przekracza 20 % wilgotności.