- Zgodnie z ustawą uprawnieni odbiorcy, którzy chcą skorzystać z rekompensaty, muszą złożyć do spółki oświadczenia o spełnianiu warunków ustawy. Nie muszą tego robić tylko odbiorcy z budynków jednorodzinnych, ich jakby obejmuje rekompensata z zasady, wynikająca z ustawy. Natomiast pozostali, którzy złożą takie oświadczenia to już od 1 października będą obciążani zgodnie z tą taryfą z rekompensatą – mówi Tadeusz Sieńczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie.
To rozwiązanie ustawowe zabezpiecza odbiorców przed dalszym wzrostem cen do 30 kwietnia przyszłego roku. Dużym problemem dla MPEC-u - dalej nierozwiązanym - to ceny gazu zimnego, które są bardzo niestabilne. W przyszłym roku spółka miejska do produkcji ciepła będzie musiała korzystać z tego surowca, a to może spowodować wzrost cen.
- Staraliśmy się o to, żeby zapewnić bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa, czyli podwyższać te ceny, w taki sposób, aby utrzymać płynność finansową, osiągać wynik 0+. Natomiast nie obciążać nadmiernie odbiorców, bo zdajemy sobie sprawę, że te ceny rosną bardzo szybko i nasi odbiorcy też mają ograniczone możliwości, więc staramy się wspólnie przeżyć ten ciężki okres i mamy nadzieję na stabilizacje przyszłości – dodaje Tadeusz Sieńczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie.
Ceny ciepła z rekompensatą otrzymają indywidualni odbiorcy np. domy jednorodzinne. O wyrównanie mogą starać się również tzw. podmioty uprawnione, a wśród nich są m.in. szkoły, przedszkola, żłobki czy jednostki opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych. Uprawnieni odbiorcy, chcąc korzystać z cen z rekompensatą muszą złożyć wnioski do 11 października br.