- Celem dzisiejszego spotkania przede wszystkim jest propagowanie normalnego życia dla osób z niepełnosprawnościami. Chcemy podkreślić, że to są tak samo jak wszyscy inni, mieszkańcy czy ludzie, że są to pełnowartościowi o takim samym znaczeniu osoby dla naszego społeczeństwa – mówi Agnieszka Hulska, dyrektor Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej – Zakład Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze”.
- Jest to bardzo ważny dzień dlatego, że jako Gmina Miasta Tarnowa jesteśmy ukierunkowani przede wszystkim na osoby z niepełnosprawnością, staramy się uwrażliwić osoby pełnosprawne, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest bardzo ważny aspektem w dzisiejszych czasach. W dzisiejszych czasach mówi się, ze osoby z niepełnosprawnością tylko biorą, a nic nie dają. Nic błędnego. Idziemy w innym kierunku, właśnie chcemy pokazywać i stojąc tutaj właśnie w „Słonecznym Wzgórzu” właśnie to, jest taki konkretny przykład, że wiele osób może podejmować prace, a są osobami z niepełnosprawnością – tłumaczy Dorota Krakowska, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Tarnowie
- Dzisiaj mamy szczególny dzień, ponieważ, jest to dzień osób niepełnosprawnych, jest to taka ogólna konferencja przygotowana tutaj przez nasz oddział zespół pracy ze stowarzyszeniami. Będą tutaj przedstawiane różne tematy dotyczące osób niepełnosprawnych, również ustawa dostępności dla osób niepełnosprawnych, czyli tak zwana dostępność plus i będziemy rozmawiać na temat różnych problemów, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnościami – dodaje Jacek Dębosz, pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Tarnowie.
Przypomnijmy, że Zakład Aktywności Społecznej „Słoneczne Wzgórze” to działalność hotelarska i gastronomiczna, w której 70 % pracowników to osoby niepełnosprawne.
- Wykonują tutaj bardzo różne prace, my zajmujemy się działalnością hotelarską i gastronomiczną, więc robią wszystko to, co właśnie w hotelu i w restauracji pracownicy wykonują, czyli mamy kucharzy, mamy kelnerów, mamy panie pokojowe, oprócz tego mamy oczywiście część administracyjną. Oprócz tego prowadzimy pracownię ogrodniczą, która zajmuje się ogrodem wokół naszego obiektu – opowiada Agnieszka Hulska.
Wśród zaproszonych gości znalazły się także osoby, które aktywnie pomagają osobą z niepełnosprawnością. Jednym z nich jest specjalista od nurkowania Wiesław Kantor, który prowadzi specjalne kursy.
- „Po co?” Ktoś może zapytać, dobrze, ale ktoś nie słyszy, jest na przykład właśnie niedosłyszący, ale pod wodą my też nie słyszymy, więc tutaj się te szanse wyrównują w sposób stuprocentowy ktoś, kto cały czas jest na wózku, jak pan Paweł on zawsze z tej pozycji patrzy na nas do góry, ale w wodzie jesteśmy na tym samym poziomie i on może tak samo płynąc pod wodą jak i my płyniemy. A więc to jest ogromny plus dla tych ludzi, którzy mają jakąś niepełnosprawność, bo ich szanse się wyrównują pod wodą – tłumaczy Wiesław Kantor, instruktor nurkowania.
Podczas tegorocznej edycji Dnia Osób z Niepełnosprawnością pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia udzielali informacje m.in. na temat uzyskania renty i leczenia uzdrowiskowego oprócz tego edukowali niepełnosprawnych, ich opiekunów oraz bliskich. Ponadto zainteresowani mogli kupić rękodzieło uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.