- Rozpoczyna się ono od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i ta pierwsza doba jest skoncentrowana na przeżywaniu cierpienia męki Pana Jezusa, później od Wielkiego Piątku wieczorem druga doba to jest przeżywanie śmierci i złożenia do grobu Pana Jezusa i ta trzecia doba, najbardziej uroczysta z najbardziej uroczystą liturgią, która rozpoczyna się w Wielką Sobotę po zmroku, to liturgia Wigilii Paschalnej. Mówi się, że to jest taki szczyt szczytów Liturgii Kościoła, a więc takie wydarzenie najbardziej uroczyste dla chrześcijan - mówił ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy Biskupa Tarnowskiego.
O to, jak odpowiednio przygotować się do przeżywania Świąt Wielkanocnych zapytaliśmy księdza Ryszarda Nowaka, rzecznika prasowego Biskupa Tarnowskiego.
- W tym wymiarze zewnętrznym, w tym czasie sprzątamy, porządkujemy, robimy różnego rodzaju wypieki, przygotowania do tego, żeby stół świąteczny wyglądał jak najpiękniej i żeby nasze domy wyglądały jak najpiękniej. Analogicznie do tego musimy też posprzątać, uporządkować i przyozdobić nasze wnętrze w wymiarze duchowym. Jak to się dokonuje? Przede wszystkim to sprzątanie, uporządkowanie, jest związane ze spowiedzią świętą - taką dobrze przygotowaną, przeżytą - dodał ks. Ryszard Nowak.
W tym, roku co prawda bez limitów i obostrzeń, które były przez ostatnie lata, ale i tak święta będą szczególne, tak jak szczególna jest sytuacja na świecie.
- Myślę, że warto też powracać do tych różnych zwyczajów i tradycji wielkanocnych, które są takie rozbudowane i piękne w Polsce, a przede wszystkim żeby nie tracić z pola widzenia i swojej świadomości tego, że tajemnica Zmartwychwstania Pana Jezusa to jest taki ośrodek nadziei ludzkości, bo w każdym z nas dżemie to pragnienie trwałego szczęścia. Tajemnica Zmartwychwstania daje nam zawsze pozytywną perspektywę - wyjaśnił ks. Ryszard Nowak.
Ks. Ryszard Nowak apeluję również, aby nie odkładać sakramentu pokuty i pojednania na ostatnią chwilę. W wielu kościołach od poniedziałku pojawiły się dodatkowe dyżury w konfesjonałach.