- My co roku staramy się robić wiosenne porządki, zaczęło się od akcji sprzątania Wątoku i Kantorii, potem się to rozszerzyło na całe miasto, a w tym roku przyłączyliśmy się do akcji Marszałka Województwa Małopolskiego "Posprzątaj z nami Małopolskę", a my swój Tarnów sprzątamy tradycyjnie też w ramach tej całej naszej Małopolski. Okazuje się, że tutaj, gdzie są miejsca częściej odwiedzane to jest w miarę czysto, natomiast są takie zakamarki, do których raczej rzadko zaglądamy jako mieszkańcy, jako turyści, natomiast ktoś tam przychodzi i to systematycznie zaśmieca i musimy to po prostu usunąć - mówił Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziały Ochrony Środowiska UMT.
Do akcji przyłączyły się tarnowskie szkoły, ale także Zakład Karny w Tarnowie oraz Polski Związek Wędkarski.
- Jesteśmy na sprzątaniu świata, akcja została zorganizowana wraz z naszą panią od biologii, panią Beatą Bielatowicz. Dlaczego tutaj jesteśmy? Po to żeby sprzątać, żeby jakoś ogarnąć te miejsca, w których ludzie nie uczęszczają, czy to właśnie uczęszczają, ale nie dbają o środowisko. Jest tego bardzo dużo jeżeli chodzi tylko o tę część, z jednej strony jeziora. Ja przynajmniej nie byłem z drugiej strony, więc nie wiem jak to wygląda, ale jest tego sporo - mówił uczeń ZSOiT w Tarnowie.
- Funkcjonariusze organizują osadzonych do udziału w takich akcjach. To jest jedyny sposób, w jaki oni mogą zadośćuczynić społeczeństwu za popełnione przestępstwa. Dodatkowo mają jakąś formę odreagowania stresu, zobaczenia, że można w jakiś inny sposób spędzać wolny czas i nie tylko egoistycznie na siebie ukierunkować działania, także na rzecz innych i pomocy nie tylko sobie, ale i całemu miastu. Więźniowie są zainteresowani takimi akcjami, tak naprawdę na co dzień nie mają możliwości pokazania, że jakieś dobro w nich jest, więc takie akcje pozwalają pokazać też trochę ludzkiej, dobrej natury, którą mają w sobie. Poza tym nie czarujmy się, wyjście na zewnątrz poza teren jednostki też jest jakąś atrakcją - dodała st. szer. Natalia Katra, Zakład Karny w Tarnowie.
- Po prostu jest dzień czystości ziemi i sprzątamy nasz zbiornik, tu jest centrum miasta. Tutaj wędkarze przyszli wspomóc tę akcję z wody, gdzie najwięcej tych śmieci jest. Mamy takie długie 4-metrowe kasarki, które po prostu mają zasięg za trzciny, które tutaj są, a w tych trzcinach jest wszystko plastik, butelki, wiadra - dodał Krzysztof Zakrzewski, wędkarz
Pomysłodawcą akcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych: w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach Małopolski.