- Nasz projekt właśnie dobiega końca. Rozpoczął się 1 czerwca 2021 r., kiedy rozpoczęliśmy rekrutację. Cieszył się bardzo dużą popularnością, mimo tego, że towarzyszyła nam cały czas ogromna niepewność związana z pandemią, więc z duszą na ramieniu cały czas organizowaliśmy wyjazdy, ale udało się i grupa uczniów początkiem października poleciała na Cypr do Limassol do szkoły partnerskiej. Natomiast druga grupa poleciała w drugiej połowie października do Palermo, na Sycylię, gdzie również uczyła się w szkole partnerskiej Liceo Regina Margherita - mówiła Monika Chłopecka, nauczyciel, Zespół Szkół Ogólnokształących nr 1 w Tarnowie.
Wyjazdy trwały 7 dni. A ich celem było podniesienie kluczowych kompetencji uczniów. Szczególny nacisk położony był na rozwój kreatywności i działania uczniów, które pozwoliły zyskać im pewność siebie i dodatkowe umiejętności językowe
- Podczas pobytu na projektach uczniowie nie byli w samych tych miastach, ale też zwiedzali okoliczne miejscowości, piękne miasta. Przede wszystkim spędzali ogromnie dużo czasu w szkołach, poznając system edukacji włoski, system edukacji cypryjski. Mieli też możliwość zetknięcia się z pewnymi różnicami kulturowymi. Możliwość szlifowania i korzystania z języka włoskiego, czy też angielskiego. Tutaj to było ważne, poznawanie też zwyczajne kultury, obyczajowości tych krajów i nawiązywania kontaktu z rówieśnikami, co myślę, że teraz w czasach gdy globalizacja, migracja ludności staje się powszechnym zjawiskiem to ma niezwykle ważne znaczenie - dodała Anetta Święch, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie.
W projekcie wzięło udział 24 uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego oraz 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 17. Młodzież opowiedziała nam, jak wspominają udział w projekcie.
- Naprawdę to było niesamowite przeżycie i to będzie najlepsza rzecz, jaką będę pamiętać z tej szkoły. Naprawdę wiele się nauczyłam. Uczę się języka włoskiego u nas w szkole i wyjazd na Sycylię to było takie przełamanie barier i miałam okazję porozmawiać - wiadomo czasami "kali jeść kali pić" i na migi, ale miałam okazję porozmawiać z młodzieżą włoską i to jest takie budujące, a że jednak coś potrafię - mówiła Nikoletta Kubicz, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie.
- Nauczyłam się przede wszystkim takiej otwartości do ludzi i tak przełamana została bariera językowa, bo wcześniej się stresowałyśmy żeby mówić głównie po włosku, bo wiadomo z angielskim jest trochę łatwiej, ale przez to, że byłyśmy we Włoszech musiałyśmy też mówić po włosku do ludzi i to było na początku wielkie wyzwanie - dodała Sylwia Staszko.
- Byłam na Sycylii, było naprawdę świetnie. Nauczyłam się dużo, poznałam dużo ciekawych osób i bardzo fajnie spędziliśmy czas w fajnym gronie. Z trzema dziewczynami stamtąd mm kontakt, obserwujemy się na różnych mediach społecznościowych i dzielimy się tym, co robimy u siebie w naszych krajach - tłumaczyła uczennica Klaudia.
- Byłam na Cyprze, podobało mi się bardzo. Naprawdę ten kraj jest tak cudowny, ma tyle możliwości rozwoju i mogłam w końcu zobaczyć miejsca, które do tej pory widziałam tylko w internecie i wyglądały o dużo lepiej i robiły ogromne wrażenie. Poznałam tam wiele osób, na przerwach rozmawialiśmy z wieloma osobami i tam wszyscy są tak mili, ze to jest aż nie do uwierzenia - dodała Julia Drożdż.
- Było bardzo fajnie, wyciągnęłam dużo wniosków z tej podróży. Poznałam bardzo dużo, z którymi dalej utrzymuje kontakt przez media społecznościowe i dzięki temu wyjazdowi poprawiłam moje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim - mówiła dodała Joanna Zając, uczennica, która poleciała z grupą na Cypr.
Projekt "Ponadnarodowa mobilność uczniów" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie uzyskał dofinansowanie jako jedyna szkoła w Tarnowie.