Młodzi Ukraińcy będą uczyli się w dwóch oddziałach. Pierwszy z nich utworzono dla uczniów klas 1-3, kolejny 4-6. Wszystko wskazuje na to, że powstanie również trzeci oddział, dla dzieci z klas 7-8, gdyż zgłaszają się kolejni chętni.
W oddziałach przygotowawczych uczniowie mają najwięcej zajęć z języka polskiego, w nauczaniu początkowym będzie to sześć lekcji, w oddziale dla klas 4-6 dziewięć lekcji. Do pracy w szkole zatrudniono już nauczyciela z Ukrainy, który posługuje się również językiem polskim.
Jakie są największe trudności z utworzeniem nowych oddziałów? Uczniowie nie mogą zaczynać zajęć w godzinach porannych, gdyż większość szkół nie posiada o tej porze dostępnych nauczycieli języka polskiego. W przypadku SP nr 8 brakowało szatni dla nowych uczniów, ale dyrekcji udało się wygospodarować miejsce, by dzieci miały możliwość przebrania się.
Co należy zrobić, aby zostać przyjętym do oddziału przygotowawczego? Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek w języku ukraińskim i polskim oraz przedstawić nr PESEL (jeśli już takowy uczeń posiada) lub paszport.
Tekst: UMT