- Nadanie numeru PESEL według nowych zasad od wczoraj możemy powiedzieć, że jakby testujemy. Z racji na to, że liczba stanowisk jest ograniczona, są na razie tylko trzy stanowiska i w jakiś sposób chcemy uporządkować kolejność tych osób, które starają się o złożenie wniosku. Nie jest to dużo, ale też nie mało na te warunki, jakie są i ten cykl, który dotyczy wprowadzania danych - mówiła Małgorzata Słomka - Narożańska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.
Numer PESEL umożliwi uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę w związku z wojną korzystanie w Polsce z pomocy socjalnej, medycznej, oraz systemu edukacji.
- Posiadanie numeru PESEL z jednej strony porządkuje sprawy takie ewidencyjne, żeby mieć wiedze na temat liczby osób, które tutaj przebywają jako uchodźcy przed wojną. Natomiast druga rzecz jest taka, że umożliwia to też załatwianie spraw zwykłych życiowych, czyli: lekarz, recepty, szkoła, przedszkole, świadczenia te, które są też obiecane dla nich i to jest taki pierwszy krok - dodała Małgorzata Słomka - Narożańska.
Urzędnicy zapewnili w punkcie obecność tłumacza. Obywatele Ukrainy mogą skorzystać także z bezpłatnej usługi fotografa.
- Zaświadczenie o nadaniu numeru PESEL jest wykonywane od ręki po zakończonej operacji, przy czym ten czas przyjęcia jednej osoby to wychodzi tak z 20 minut, ale to wynika wymaganego procesu, czyli odciski palców, skanowanie wniosku, te czynności techniczne są takie powolne - wyjaśniła Małgorzata Słomka - Narożańska.
Wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć także w urzędzie Gminy Tarnów przy ulicy Krakowskiej, oraz w urzędach w ościennych gminach.