Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Tarnów pomaga Ukrainie, każdy może się włączyć w te działania. Sprawdź, co możesz zrobić

Kolejny dzień agresji Rosji na Ukrainę i kolejny dzień organizowania pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów, zarówno tych walczących, jak i ich rodzin, które przed działaniami wojennymi schroniły się w Tarnowie. Można już wpłacać pieniądze na pomoc dla uchodźców mieszkających w naszym mieście, na Ukrainę wyjechały cztery transporty z darami, pomagają piekarze, ruszyła profesjonalna pomoc prawna.
  • Źródło: UMT
Tarnów pomaga Ukrainie, każdy może się włączyć w te działania. Sprawdź, co możesz zrobić

Autor: UMT

W punkcie przyjmowania uchodźców w bursie przy ul. Św. Anny do 3 marca włącznie zamieszkało 47 osób (w tym 18 dzieci) na koniec dnia zostało 41 osób, pozostali wyjechali do wcześniej zaplanowanych miejscowości. Centrum Usług Społecznych UMT do prywatnych domów skierowało trzy rodziny, dwie rodziny znalazły swoje lokum w pokojach udostępnionych przez Zespół Szkół Budowlanych.

Na 3 marca właściciele tarnowskich hoteli zgłosili do miejskiego punktu koordynującego pomoc mieszkaniową dla uchodźców w postaci 351 miejsc hotelowych.

Dotychczas z Tarnowa do walczącej Ukrainy wyjechały cztery transporty z kilkudziesięcioma tonami darów zebranych przez tarnowian. Pomoc trafiła do trzech zaprzyjaźnionych miast: Winnicy, Tarnopola i Białej Cerkwi. W organizowaniu transportów angażują się oczywiście wolontariusze, których pomoc przez ostatni tydzień jest wręcz nieoceniona, wspomagają ich pracownicy miejskich spółek - PUK, MPGK i MPK oraz tarnowscy strażacy.

3 marca był pierwszym dniem działania punktu pomocy rzeczowej dla uchodźców przy ul. Wałowej 37. Miasto zleciło prowadzenie punktu tarnowskiemu oddziałowi Związku Emerytów i Rencistów, który w podobnej działalności ma spore doświadczenie, bowiem prowadzi na co dzień w mieście bank żywności. Na podstawie ukraińskiego paszportu, w punkcie można otrzymać żywność (m.in. cukier, mąkę, kasze, makarony, konserwy itp.), środki czystości i higieny osobistej, podstawowe kosmetyki i drobne agd. Wszystkie wydawane dary są rejestrowane. W pierwszym dni skorzystało z punktu 15 osób. Zarząd Dróg i Komunikacji ustawił na ul. Wałowej odpowiednie oznakowanie, dzięki któremu prywatne osoby goszczące uchodźców będą mogły podjechać z nimi pod punkt samochodami i zapakować do nich pobrane rzeczy.

Chętni do pomocy są również właściciele działających w Tarnowie piekarni, dzięki którym uchodźcy przejeżdżający przez Tarnów pociągami i ci, którzy trafiają na dłużej do miasta mają świeże pieczywo. Tę formę pomocy koordynują piekarnie „Kazibut” oraz „Paweł i Gaweł”.

Z pewnością osoby szukające możliwości wpłacania pieniędzy na rzecz uchodźców, którzy już mieszkają lub przybywają do Tarnowa ucieszy wiadomość, iż Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego tworzy fundusz pomocy finansowej dla obywateli Ukrainy, w szczególności kobiet i dzieci, osób starszych oraz rannych, którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych. Zebrane przez fundację pieniądze będą mogły być wykorzystane m.in. na zakwaterowanie u osób prywatnych, wyżywienie, środki czystości, leki, zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży oraz wszystkie inne pilne potrzeby.

Darowizny mogą przekazywać na specjalne konta fundacji osoby prywatne, instytucje oraz firmy. Można je wpłacać na poniższe rachunki bankowe:
Bank Pekao S.A. Nr rachunku 60 1240 5194 1111 0010 8647 3027 – w złotych polskich;
Bank Pekao S.A. Nr rachunku 05 1240 1910 1978 0011 1196 9899 - w euro;
Bank Pekao S.A. Nr rachunku 09 1240 1910 1787 0011 1197 0550 - w dolarach amerykańskich.
W TYTULE PRZELEWU NALEŻY WPISAĆ: POMOC UKRAINIE.

Dodatkowe informacje można otrzymać pisząc na adres mailowy: [email protected] (w temacie e-maila należy wpisać: Pomoc Ukrainie). W przypadku konieczności spisania umowy celem dokonania darowizny fundacja prosi również o kontakt mailowy.

- To bardzo dobra wiadomość, że Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego tworzy taki fundusz i będzie wspomagać finansowo uchodźców i osoby, u których mieszkają – podkreśla prezydent Roman Ciepiela. – Miasto nie ma i najprawdopodobniej nie będzie miało prawnie dozwolonej możliwości pomocy w takiej formie. Mamy również sygnały od tarnowian mieszkających za granicą, że chcieliby dokonywać wpłat, również mieszkańcy Tarnowa sugerowali utworzenie odpowiedniego konta. Fundacja jest godna zaufania, jej fundatorem jest miasto, o składzie Rady Fundacji decydują tarnowscy radni i spore ich grono w tej radzie zasiada, więc dokładnie wiemy, komu powierzamy nasze pieniądze.

Tomasz Kita, prezes Zarządu Fundacji, dodaje, że w przypadku wpłaty darowizny, osoby wpłacające proszone są o kontakt e-mailowy na adres [email protected] i podanie swoich danych kontaktowych, ponieważ fundacja chce rozsyłać sprawozdania z wykorzystania darowizn.

Z pewnością wielu uchodźców będzie chciało skorzystać z dyżurów tłumaczy i prawników. Do prowadzenia nieodpłatnej pomocy prawnej zgłosiła się Kancelaria Filar, Sadowska-Filar, Szumlański. Dyżury prawników i tłumaczy odbywają się w Tarnowskim Centrum Przedsiębiorczości, ul. Wałowa 10, pok. nr 5. Swój punkt informacyjny ma tam również Powiatowy Urząd Pracy. W godzinach 7:30-18:00 można otrzymać wszelkie informacja o możliwościach zatrudnia i niezbędnych formalnościach.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! 
"Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.Konsultacje genealogiczne Konsultacje genealogiczne Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie zaprasza na ostatnie w tym roku konsultacje genealogiczne, które odbędą się w sobotę 7 grudnia 2024 r. w godzinach 11:00-13:00 w Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie (ul. Krakowska 4, I piętro).Członkowie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Tarnowskiej będą do dyspozycji wszystkich, którzy interesują się genealogią i potrzebują porady i wsparcia w badaniu historii swojej rodziny. Zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i doświadczone w poszukiwaniach przodków i odtwarzaniu historii rodzinnych.Konsultacje są bezpłatne.
Reklama
Pomieszczenie biurowe do wynajęcia w centrum Tarnowa Pomieszczenie biurowe do wynajęcia w centrum Tarnowa Cena: 30 PLNDo wynajęcia lokale biurowe o powierzchniach: 32,80 m2; 45,90 m2; 30,38 m2 usytuowane na pierwszym piętrze w zabytkowej kamienicy w centrum miasta Tarnowa przy Rynek 16. Lokale w dobrym stanie technicznym, na podłogach parkiet, w łazience płytki, wejście z klatki schodowej. Bardzo atrakcyjna lokalizacja, w sąsiedztwie placówki użytku publicznego, przychodnie, sklepy, komunikacja miejska, duży przepływ pieszych.Polecamy wynajem pod biura, kancelarie, działalność szkoleniową. Cena netto za m2 - 30 zł + media (woda, prąd, CO MPEC, wywóz śmieci). Cena 3 272,40 zł netto, to cena za całą powierzchnię 109,08 m2. Oferta godna uwagi, polecamy! Zapraszamy na prezentację! Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Barbara JobAuto Złom - Złomowanie aut Śląsk /Małopolska Auto Złom - Złomowanie aut Śląsk /Małopolska Szukasz sprawdzonej firmy zajmującej się złomowaniem samochodów? Skorzystaj z naszych usług ! Gwarantujemy szybkie, bezpieczne i w pełni legalne złomowanie aut, działając zgodnie z przepisami oraz z troską o środowisko naturalne. Nasze główne atuty: * Profesjonalny odbiór – Zabieramy auta niesprawne za pomocą lawety. * Atrakcyjne stawki – Płacimy za pojazdy w każdym stanie technicznym. * Elastyczna płatność – Gotówka lub przelew na życzenie klienta. * Certyfikaty legalności – Wydajemy potwierdzenia zgodne z wymogami prawa. Godziny pracy: * Biuro: Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 16:00 * Odbiór pojazdów: 08:00 – 20:00 Działamy na terenie województw śląskiego i małopolskiego! Skontaktuj się z nami: * Telefon: 731 732 700 * Strona: auto-zlomowanie24.plHala Magazynowa do wynajęcia w Tarnowie - od 70 m2 do 630 m2 Hala Magazynowa do wynajęcia w Tarnowie - od 70 m2 do 630 m2 Cena: 30 PLNDo wynajęcia powierzchnia magazynowa w dwunawowym budynku handlowo-usługowy o łącznej powierzchni ok. 1000m2, podzielony na 13 boksów po ok. 70m2 każdy z wydzielonym magazynem (ok. 51m2) i częścią ekspozycyjno-biurową (ok. 19m2), na terenie Centrum Obrotu Rolno-Spożywczego w Tarnowie, przy ul. Giełdowej: - Budynek to konstrukcja stalowa, a ściany płyta warstwowa. - Wysokość budynku wynosi od 3,75 do 4,80 m (dach jednospadowy).- W budynku zlokalizowany jest węzeł sanitarny z pomieszczeniami towarzyszącymi. - Zaprojektowano 19 miejsc postojowych w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych. - Budynek zlokalizowany jest w strategicznym punkcie Tarnowa, co ułatwia dostęp do głównych arterii komunikacyjnych oraz punktów dystrybucji. - Oferujemy elastyczne warunki wynajmu na podstawie umowy najmu. Wszelkie informacje można uzyskać pod telefonem: 601 406 870
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama