- Tak jak w przeszłości zaburzenia lękowe notowano wzrost do pięciu procent, obecnie mamy 50%, zaburzenia depresyjne – 48%, zaburzenia stresu pourazowego wzrosły o 54%, czyli mamy wzrosty dwu lub trzykrotne w stosunku do lat poprzednich. Myślę, że te wyniki mówią same za siebie, że rzeczywiście jest kryzys zdrowia w globalnym znaczeniu - mówiła Ines Szczepańska, kierownik oddziału w Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie.
Na czynniki, które powodują pojawianie się zaburzeń depresyjnych czy lękowych ma wpływ osobista zdolność do radzenia sobie w sytuacjach zmieniających się warunków, ale także czynniki zewnętrzne.
- Musimy też brać pod uwagę, że ten nasilony stres i ta niepewność, ta indywidualna zdolność rezyliencji one ze sobą korelują i powodują, że jest większe ryzyko przewlekania się takich zaburzeń i też nawrotności. Oczywiście czynnik ekonomiczno–społeczny. Jedna ciekawostka. Okazało się, że w państwach, które po lockdownie bardzo szybko, przewidywalne miały komunikaty i bardzo szybko uruchamiały pomoc ekonomiczną, w tych państwach notowano o wiele mniejsza zachorowalność na zaburzenia depresyjno–lękowe - dodała Ines Szczepańska.
W leczeniu zaburzeń depresyjnych bardzo ważna jest szybka diagnostyka. Pomóc w diagnozie i leczeniu mogą specjaliści z Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie. Działa tam specjalny punkt konsultacyjny, do którego można zgłosić się w każdej chwili.
- Pacjenci, którzy są już objęci leczeniem mają tryb wdrożony. Pacjenci, którzy pierwszorazowo doświadczają jakichkolwiek zaburzeń bardzo często nie wiedzą gdzie się zgłosić, więc my tutaj w ośrodku dysponujemy też taką pomocą. Jest punkt konsultacyjno–zgłoszeniowy, do którego się można zgłosić. Tutaj panie psycholog, które dyżurują w tym punkcie udzielają wszelkiego wsparcia, bo to są osoby przygotowane właśnie do tego żeby rozpoznawać zaburzenia depresyjno–lękowe i pokierować co dalej można zrobić, pomóc na tym pierwszym etapie kiedy jeszcze nie wiadomo i pomoc nie jest stała - tłumaczyła Ines Szczepańska.
Dodajmy, że w skład Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie wchodzi między innymi Oddział Psychiatryczny, również dzienny, Poradnia Zdrowia Psychicznego i Poradnia Psychologiczna, oraz Zespół Leczenia Środowiskowego. Ośrodek przy Szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie działa od 2015 roku.