- Według tutaj prowadzonych rejestrów ewidencji, mamy aktualnie 103 500 mieszkańców, którzy są zameldowani na pobyt stały i czasowy. W tym czasowych to jest 2000, a pozostali to już są na stałe zameldowani - mówiła Małgorzata Słomka - Narożańska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMT.
Dla porównania w ubiegłym roku zameldowanych w Tarnowie było ponad 105 tysięcy osób.
- Osoby, które przebywają w danym miejscu i mają zamiar przebywać dłużej, czyli tak, te 3 miesiące - jest jako taka granica przyjmowana - powinny udać się do urzędu i dokonać zameldowania. Zameldować się można osobiście, można przez e puap, czyli drogą elektroniczną, przy czym musi być oprócz wypełnionego wniosku osoby, która się melduje też potwierdzeniem uprawnień właściciela, czy zarządcy do tej czynności - dodała Małgorzata Słomka - Narożańska.
Urzędnicy zwracają jednak uwagę na fakt, ze w Tarnowie mieszka dużo osób zameldowanych poza granicami miasta.
- Zameldowanie się tutaj w Tarnowie wiąże się, na pewno z możliwością, po pierwsze głosowania w Tarnowie, bo to jest jednak miejsce, w którym się mieszka, żyje. Można korzystać też z przywilejów karty mieszkańca, karty premium, która uprawnia do zniżek. Zameldowanie też jest potrzebne do pewnych czynności takich jak posiadanie konta czy innych rejestracji - wyjaśniła Małgorzata Słomka - Narożańska.
Dodajmy, że na statystyki wpływa także liczba zgonów w mieście. W 2021 roku zmarło 1579 tarnowian.