- Szpital ma pacjentów dużo covidowych, ale zabiegi w mniejszej ilości, ale idą często. Są też ciężkie zabiegi, do których potrzeba niestety dużej ilości krwi. Tak samo pracuje cały czas oddział ginekologiczno-położniczy, pracuje SOR. Toczenia, teraz są często na sorze, także my nie zauważamy, żeby mniej tej krwi nam schodziło. Natomiast wiadomo, braki są – mówiła Lucyna Małczyńska.
Lucyna Małczyńka, kierownik Pracowni Serologii w Szpitalu Świętego Łukasza w Tarnowie wyjaśnia, na jakie grupy krwi jest największe zapotrzebowanie.
- Głównie jest to krew Group -0, minus, a minus B minus, a także plusy. Zero plus, A plus, to są okresowe braki. Także bardzo byśmy chciały właśnie apelować tutaj i prosić, żeby nie zamykać się w związku z tym, że jest COVID i nie myśleć, że krwiodawstwo i krew jest niepotrzebna. Ona jest cały czas potrzebna i cały czas apelujemy i bardzo prosimy o oddawanie krwi – dodaje Bogusława Witek-Zając, Kierownik Terenowego Oddziału Krwiodawstwa przy Szpitalu Św. Łukasza w Tarnowie.
Krew można oddawać w następujących godzinach:
- U nas oddajemy od poniedziałku do piątku od godziny, 7:15 do 11:30. Tu w Oddziale Terenowym przy Szpitalu Świętego Łukasza. Z tym, że w dzień wigilijny terenowe oddziały w całej Małopolsce są nieczynne, w tym też nasz - informuje Bogusława Witek-Zając, Kierownik Terenowego Oddziału Krwiodawstwa przy Szpitalu Św. Łukasza w Tarnowie.
Oddawanie krwi odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego.
- Ze względu na pandemię wiadomo, że mamy dużo obostrzeń. Przy wstępnej kwalifikacji, dbamy o to, żeby osoby zagrożone nie przychodziły do krwiodawstwa. Znaczy, nie wchodziły, nie kontaktowały się ze zdrowymi dawcami, stąd tam jest wstępna ankieta, pomiar temperatury. Liczymy też na uczciwość i rozsądek tych, którzy przychodzą – dodaje Lucyna Małczyńska.
W tej chwili pracownia nie przetacza osocza z pobranej krwi.
- Dawniej było bardzo dużo toczone w pierwszej fali. Byliśmy szpitalem, który jakby pierwsze miejsce miał w Małopolsce, w toczeniu osocza od ozdrowieńców. W tej chwili już nie praktykuje się toczenia osocza od ozdrowieńców – wyjaśnia Lucyna Małczyńska.
Krew oraz jej składniki mogą oddać osoby, które ukończyły 18. rok życia i nie są starsze niż 65 lat. Minimalna waga ciała dawcy kwalifikowanego do donacji to 50 kilogramów. Pobranie krwi poprzedza szczegółowy wywiad.