- Prace odbiorowe trwały blisko 2 tygodnie, na wstępie zostały stwierdzone usterki, do których potem wykonawca zobowiązał się do naprawy, i to w większości zostało już uczynione - mówił Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.
Głównym celem realizacji tej inwestycji była poprawa komfortu jazdy kierowców.
- Rozbudowana droga została z jednojezdniowej do dwujezdniowej, czyli mamy teraz w każdym kierunku po dwa pasy ruchu. Dodatkowo przebudowane, rozbudowane zostało rondo na skrzyżowaniu ulicy Okrężnej i Lwowskiej. Dodatkowo pojawiły się jeszcze sygnalizacje świetlne, one obejmują dwa skrzyżowania, jedno związane z wjazdem do szpitala Wojewódzkiego, natomiast drugie w rejonie parkingu, czy też wjazdu do MPK, czy Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego - dodał Artur Michałek.
Remont ulicy Lwowskiej rozpoczął się ponad dwa lata temu. Po roku od rozpoczęcia inwestycji miasto zerwało umowę z wykonawcą, a po półrocznej przerwie na miejscu pojawili się drogowcy z Dębicy, którzy dokończyli remont.
- Była to potężna inwestycja, koszty realizacji przekroczyły 38 milionów zł, a to przede wszystkim związane jest z ogromem tych zadań, które zostały poczynione, oprócz tych, o których wcześniej mówiłem wybudowana została ścieżka rowerowa, duży parking po stronie północnej na 150 miejsc, a tak samo parking bezpośrednio przy cmentarzu, no i dodatkowo jeszcze droga serwisowa, która prowadzi spod szpitala w kierunku parkingu wielkopowierzchniowego - powiedział Artur Michałek.
To jednak nie koniec inwestycji, które miasto planuje zrealizować na ulicy Lwowskiej. W planach jeszcze dwa etapy prac.
- Widzieliśmy tutaj 3 etapy rozbudowy tej arterii komunikacyjnej, kolejność nie jest przypadkowa, największe potrzeby były właśnie na tym odcinku, który został zrealizowany. Natomiast równolegle procedujemy rozwiązania w zakresie budowy pozostałych odcinków, czyli odcinek numer trzy (trzeci etap tej inwestycji) w bezpośrednim sąsiedztwie wiaduktu kolejowego i tutaj już złożyliśmy wniosek o uzyskanie decyzji ZRID, i odcinek numer dwa, czyli ten wylotowy z miasta, od wjazdu do szpitala wojewódzkiego w kierunku wschodnim. Tam już dysponujemy decyzją ZRID - tłumaczył Artur Michałek.
Pozostałe etapy rozpoczną się po uzyskaniu przez miasto środków zewnętrznych na uruchomienie prac.