- Cieszymy się, że nasze Centrum Zdrowia Psychicznego zostało w ten sposób wyróżnione. Bardzo staraliśmy się aby to miejsce, które otworzyliśmy kilka lat temu aby ono służyło pacjentom, aby każdy, kto tutaj przychodzi czuł, że po prostu jest ważny i jest kochany i akceptowany, miały o tym mówić wnętrza i mam nadzieję, że mówią - mówiła Anna Czech, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.
- Konkurencja była ogromna, bardzo dużo oddziałów z całej Polski się zgłosiło. dyskusja była naprawdę burzliwa, natomiast jednogłośnie zespół pani Zofii Wójcik, i tutaj gratuluję z całego serca, zajął pierwsze miejsce. Gratulacje dla całego zespołu, dla pacjentów, dla Państwa za opiekę nad pacjentami, za zaangażowanie, bo to jest bardzo istotne - dodał Damian Marciniak, dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
W konkursie brali udział pacjenci oddziałów psychiatrycznych z całej Polski. Wyróżnienie, które trafiło do tarnowskiego oddziału to wspólna praca zarówno terapeutów jak i pacjentów.
- W dzisiejszym świecie, jest bardzo dużo negatywnego przekazu i my chcieliśmy coś takiego pozytywnego dla ludzi przekazać, nawet tych naprzeciwko, którzy pracują w biurach tutaj od nas. Najpierw pacjenci bardzo dużo tych haseł przyszykowali my oklejaliśmy taśmą przezroczysta, drukowaliśmy. Rozdawaliśmy w trakcie spaceru napotkanym przechodnią rozdawaliśmy. No i każdy się uśmiechnął czytając tę afirmację, dla pacjentów to był taki plus, że oni też są sprawcami, że oni też mogą coś dla innych zrobić - objaśniła Zofia Wójcik, terapeuta zajęciowy.
To w jak pozytywny sposób udział w konkursie oddziałuje również na ludzi z zewnątrz, opowiedziała nam pacjentka, która trafiła na oddział już w trakcie trwania akcji.
- Samo to jak przyjechałam, tutaj pierwszy raz, i zobaczyłam te hasła na szybach, z parkingu, w ogóle nie będąc w temacie, zrobiło mi się tak ciepło. Wśród społeczeństwa dalej jest taka błędna opinia, na temat szpitali psychiatrycznych, a tutaj przebywają ludzie całkowicie normalni, w różnych etapach swojego życia. Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia może po prostu znaleźć się w takiej potrzebie, nie warto się bać tego typu miejsc - mówi pacjent placówki.
Dodajmy, że Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie działa od 2015 roku. Oprócz tego Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie przystąpił także do programu, w ramach którego zostało utworzone Centrum Zdrowia Psychicznego, w którego skład wchodzi między innymi Oddział Psychiatryczny, również dzienny, Poradnia Zdrowia Psychicznego czy też Zespół Leczenia Środowiskowego.