- Sposób nie jest może nowy, bo sposób działań doraźnych, polegających na edukacji użytkowników starych urządzeń, żeby do czasu wymiany palili bez dymu (palili prawidłowo) jest sposobem, który w Tarnowie już jakiś czas próbujemy przekazywać. Natomiast to, co dziś jest nowe i istotne to udział w tym - policji. Tego w Polsce jeszcze żadna policja nie robi, a być może robi, ale się tym nie chwalą. My, chcieliśmy to przekazać szerszemu gronu, by było wiadomo, że policja, która ma pomagać - robi to - mówi Krzysztof Woźniak.
- Chcemy dotrzeć do jak największej ilości mieszkańców Tarnowa, poinformować ich właśnie o działaniach, które w powierzonych mi zadaniach dzielnicowego, prowadzę na ul. Tuchowskiej. Nawiązałem zatem kontakt z panem Krzysztofem Woźniakiem, który udzielił mi nieocenionej pomocy - można powiedzieć dydaktycznej w celu informowania i nauczania ludzi, w jaki sposób mogą przetwarzać ciała stałe - wyjaśnia sierż. Norbert Gostek.
Działanie Forum Klimatycznego od dawna wspierane jest przez kominiarzy.
- Międzywojewódzki Cech Kominiarzy wspiera wszystkie inicjatywy, które są ukierunkowane na likwidację smogu i zmniejszenie tego zjawiska. Smog jest niebezpieczny dla zdrowia, niebezpieczny dla każdego z nas - nie tylko użytkowników kominów, tylko każdego mieszkańca - dodaje wiceprezes Marek Biedroń.
Zarówno wizyty kominiarzy jak i funkcjonariuszy policji mogą zatem kończyć się rozmową, która w odpowiedni sposób wyedukuje i pozwoli uniknąć kar. Jak twierdzą organizatorzy - nieprawidłowe spalanie często wynika z braku wiedzy, a nie złych zamiarów tarnowian.