Siedlisko Polanka (woj. mazowieckie). - Media pełnią szczególną funkcję w społeczeństwie. Informują albo nie informują we właściwy sposób – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wniesionego do Sejmu poselskiego projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. - No niestety, ta funkcja mediów w czasach III Rzeczpospolitej wypełniana była bardzo jednostronnie – ocenił.
- Czy Polska powinna mieć instrument, który może zapobiegać przejęciom jakiejś firmy przez firmę zagraniczną? Ja odpowiadam na to pytanie: oczywiście, że tak. Jestem zdumiony, że wcześniej czegoś takiego w parlamencie nie zrobiliśmy – mówił Morawiecki. – Jestem bardzo zbudowany, że chcemy się tym zająć – dodał.
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła w środę (7.07) późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w jego uzasadnieniu. W zgodnej opinii obserwatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN.
Szef KRRiT: Podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą stosować się do ograniczenia 49 proc.
- Interpretacja obecnych przepisów o radiofonii i telewizji, ta celowościowa interpretacja, przemawia na stronę uszczelnienia przepisu art. 35, a inne interpretacje są niezgodne z duchem tej ustawy, więc jakby sama nowelizacja wiele nie zmienia moim zdaniem, ale muszę się temu przyjrzeć – powiedział przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Jak dodał on sam przychyla się interpretacji, które mówią, że „podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą stosować się do ograniczenia 49 proc.”
P. Muller o projekcie ustawy o radiofonii i telewizji: W żaden sposób nie ogranicza pluralizmu mediów
Zdaniem rzecznika rządu proponowane zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji są analogiczne do tych obowiązujących w innych krajach UE, np. w Niemczech, Francji czy Austrii.
- Prawem polskiego parlamentu jest, aby te przepisy regulować w sposób jaki uzna za stosowny. W żaden sposób to nie ogranicza pluralizmu mediów – ocenił Piotr Muller.
M. Kidawa-Błońska: Chodzi tylko to, żeby zamknąć kolejną stację telewizyjną
- Wolność mediów w Polsce jest od dawna zagrożona, a to co obserwujemy pokazuje, że zmierzamy w bardzo złym kierunku – oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska. Posłanka PO skomentowała w ten sposób poselską propozycję zmiany ustawy o radiofonii i telewizji.
Kidawa-Błońska relacjonowała spotkanie z szefem KRRiT Witoldem Kołodziejskim podczas posiedzenia komisji, kiedy to posłów PiS interesowało wyłącznie to, czy TVN dostanie koncesję.
- Przewodniczący Kołodziejski wyraźnie powiedział: koncesja powinna być przyznana, bo prawo nie jest doprecyzowane. I co się dzieje? Dwa dni mijają, poseł Marek Suski przynosi ustawę, która to prawo doprecyzowuje. To pokazuje, że ta koncesja już powinna być wydana, a oni czekali tylko na to, żeby była ta ustawa, żeby to zablokować – mówiła.
- To pokazuje, że chodzi tylko o to, żeby zamknąć kolejną stację, a drugim krokiem może być to, że zabiorą się za wolność w internecie – dodała.