- Miasto Tarnów jest bardzo dobrze przygotowane, jeśli chodzi o wsparcie i pełnienie funkcji środowiskowej dla osób niepełnosprawnych. Dzisiaj się spotykamy głównie odnośnie problematyki związanej z osobami intelektualnie. Niepełnosprawnymi tutaj nasz system wsparcia środowiskowego jest zabezpieczony – mówi Dorota Krakowska.
Prezes Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych, Paweł Jordan opowiedział o doświadczeniach, przykładach zmian i wyzwaniach związanych z modelem Kręgów Wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin w Polsce.
- Każdy jest ważny w społeczności i dla każdego jest miejsce w tej społeczności i chodzi o to, żeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziny dobrze czuły się w tej społeczności, były w tej społeczności akceptowane. To jest najważniejsze i dlatego ten przekrój na tym seminarium jest bardzo różny, ponieważ są właśnie osoby i rodziny, są też różne instytucje, jest PSONI, które zaprasza. Jest też samorząd, czyli mamy wszystkich, którzy tak naprawdę są ważni dla dobrego życia osoby z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Paweł Jordan.
Urszula Paszkowska opowiadała o potrzebach i przyszłości osób niepełnosprawnych.- W ramach seminarium przybliżona zostanie idea wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną w środowisku lokalnym, żeby osoba mogła jak najlepiej funkcjonować przy wsparciu, ponieważ zawsze osoba z niepełnosprawnością intelektualną będzie wymagać wsparcia – mówi Urszula Paszkowska.
Kręgi Wsparcia to rozwiązanie, które znalazło się w, uchwalonej w lutym tego roku, krajowej Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.