Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Małopolska. Coraz mniej pacjentów z COVID-19

- Zakładamy, że w najbliższych dniach liczba pacjentów z COVID-19 spadnie w małopolskich szpitalach poniżej tysiąca. Czekaliśmy na ten moment. Najtrudniejsze chwile mamy za sobą. Możemy w coraz szerszym zakresie „uwalniać” łóżka „covidowe”, w tym te respiratorowe. Już wydałem decyzje dotyczące „odmrożenia” ponad dwóch tysięcy łóżek, które wcześniej zostały przygotowane z myślą o pacjentach z COVID-19 – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
  • Źródło: MUW w Krakowie

Najtrudniejszy był początek kwietnia…

Niewątpliwie najtrudniejszy był przełom pierwszego i drugiego tygodnia kwietnia. 6 kwietnia padł rekord, jeśli chodzi o liczbę pacjentów z COVID-19 w małopolskich szpitalach. Osób zakażonych, które wymagały hospitalizacji, było wówczas 3051. Dzisiejsze raporty szpitali pokazują zgoła odmienną sytuację. Pacjentów z COVID-19 jest 1026, czyli prawie trzy razy mniej w stosunku do tego rekordu.

Co istotne, znacząco spadła liczba osób wymagających użycia respiratora. Dziś pacjentów w najcięższym stanie jest 162. Najwięcej osób przebywało pod respiratorem 13 kwietnia – 413. To zatem znaczący spadek zajętości łóżek respiratorowych (o 251). Łącznie w szpitalach tymczasowych zajętych jest 121 łóżek (na 240 dostępnych). W krakowskiej hali EXPO przebywa aktualnie 40 pacjentów.

Odmrażanie” łóżek „covidowych”

Wraz ze wzrostem potrzeb w zakresie hospitalizacji zakażonych pacjentów wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydawał decyzje poszerzające bazę łóżek „covidowych”. Jej maksymalny poziom obejmował 4282 łóżka, w tym 482 respiratorowe. Znaczna poprawa sytuacji epidemicznej pozwala na wykonanie ruchu odwrotnego, tzn. stopniowe „odmrażanie” łóżek „covidowych”.

Dotychczas takimi decyzjami wojewody małopolskiego Łukasza Kmity zostały objęte 2092 łóżka (w tym 230 OIOM/respiratorowych). Oznacza to, że mogą one być wykorzystywane pod kątem hospitalizacji pacjentów z powodów innych niż COVID-19.

W stronę stabilizacji

W stosunku do rekordu z 1 kwietnia daleko niższa jest dzienna liczba zakażeń. Wtedy wynosiła ona 3067, natomiast średnia z ostatnich pięciu dni to ok. 230.

Poniżej 30 ton spadło również dobowe zużycie tlenu w szpitalach. Jeszcze kilka tygodni temu sięgnęło ono 63 ton na dobę.

Rzadziej wyjeżdżają karetki. Średnia liczba ich wyjazdów z ostatnich pięciu dni wynosi 645, a – jak pamiętamy – w pierwszym tygodniu kwietnia – Zespoły Ratownictwa Medycznego wyjeżdżały w ciągu doby nawet ponad 860 razy.

W domach pomocy społecznej mamy 10 zakażonych mieszkańców. Zakażenie występuje w 3 domach pomocy społecznej (DPS w Krakowie przy ul. Helclów, DPS w Pieczonogach, DPS w Więckowicach). Dzięki szczepieniom zakażenia w DPS-ach nie były takim problemem jak u szczytu drugiej fali epidemii, kiedy to zdarzały się dni, gdy liczba zakażonych mieszkańców DPS-ów przekraczała tysiąc.

Dobre informacje dotyczące szczepień

- Do tych wszystkich dobrych wiadomości możemy dodać także te dotyczące szczepień przeciwko COVID-19: ponad 1,2 mln zastrzyków wykonanych w Małopolsce, w tym prawie 325 tys. osób w pełni zaszczepionych; ponad pół miliona szczepień w samym Krakowie i wreszcie największa jak dotychczas dzienna liczba wykonanych szczepień - znacznie ponad 35 tys. szczepień. Jesteśmy na drodze do normalności, jaką znamy sprzed pandemii, choć oczywiście szybkość szczepień w dalszym ciągu zależeć będzie od liczby szczepionek dostarczanych przez producentów – dodaje wojewoda.

15 144 771 – to liczba szczepień wykonanych w całej Polsce. W Małopolsce jest ich obecnie 1 219 566, co plasuje nas na piątym miejscu wśród innych województw. Ostatnia dzienna liczba wykonanych w Małopolsce szczepień jest – jak dotychczas – największa. Wyniosła ona 35 423. W pełni zaszczepionych w naszym województwie jest 324 614 osób. Najwięcej szczepień – 508 807 – wykonano w Krakowie. Tutaj na tysiąc mieszkańców przypadają 652 szczepienia.

Coraz szersza sieć punktów szczepień

Dotychczas uruchomione zostały 32 Punkty Szczepień Powszechnych. Działają one w 18 powiatach/ miastach na prawach powiatu. W najbliższych dniach zaczną działać kolejne, m.in. w Wieliczce, Brzeszczach i Łapanowie. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał do chwili obecnej 42 decyzje dotyczące utworzenia Punktów Szczepień Powszechnych.

W uruchomionym 19 kwietnia pilotażowym Punkcie Szczepień Powszechnych w hali MOSiR w Olkuszu wykonano dotychczas prawie 9,5 tys. szczepień. Ponad 4,6 tys. zastrzyków podano w WKS Wawel w Krakowie, a ponad 4,2 tys. w hali sportowo-widowiskowej w Tarnowie.

Wszystkich punktów szczepień w Małopolsce jest obecnie ok. 600, w tym 12 zespołów wyjazdowych szczepiących w domach pacjentów.



Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż "Dzień z życia faceta" - Piotr Ziębiński - Wenisaż Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.12.2024 Piotr Ziębiński o sobie:Jestem tarnowianinem, urodziłem się w 1985 r. Fotografią interesowałem się już od wczesnych latach szkoły podstawowej fotografując z małymi przerwami. Swoją pasję do fotografowania na nowo odkryłem, uczęszczając do Otwartej Pracowni Fotograficznej, gdzie uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. W latach 2021/2022 uczestniczyłem dodatkowo w zajęciach Akademii FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w wystawie TCK Akademia FIAP” w 2022 r gdzie zaprezentowałem swoje dwie prace. Kolejną wystawą tym razem indywidualną była wystawa „Dzień życia faceta” organizowana w ramach wernisaży dzień po dniu. Brałem również udział w warsztatach fotograficznych, „Studio nie jest straszne – praca z modelką, portret studyjny”. W fotografii poszukuję swojej drogi. Lubię fotografować przyrodę architekturę. Obecnie interesuję się fotografią streetową i produktową.Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Reklama
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyCM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - Twój lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku oferuje kompleksową opiekę medyczną w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zapewniając zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostęp do wykwalifikowanych lekarzy oraz pielęgniarek. Pacjenci mogą korzystać z szerokiego zakresu usług, w tym badań diagnostycznych, szczepień oraz wizyt domowych, co znacząco podnosi komfort i jakość opieki zdrowotnej. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama