Od soboty 24 października w całej Polsce obowiązuje czerwona strefa. Poniżej prezentujemy zasady i obostrzenia. Publikujemy również dane teleadresowe punktów pobierania wymazów i wykaz przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Transport zbiorowy
W pojazdach transportu publicznego w strefie czerwonej zajęte może być 50 proc, miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos.
Sklepy i handel
Ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych - w sklepach o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2. Zakupy można robić wyłącznie w maseczce, istnieje również obowiązek stosowania środków do dezynfekcji rąk lub założenia rękawiczek ochronnych. W godzinach 10 – 12 obowiązują godziny dla seniorów (60+).
Edukacja
W szkołach wyższych, ponadpodstawowych oraz podstawowych - klasy IV-VIII - obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą przebywać na zewnątrz i przemieszczać się tylko pod opieką osób dorosłych.
Wydarzenia kulturalne
W strefie czerwonej w wydarzeniach kulturalnych może być zajętych maksymalnie 25 proc. miejsc przeznaczonych dla publiczności. Widzowie muszą mieć zasłonięte usta i nos i siedzieć w odstępie co najmniej 1,5 m.
Kina
Kina w czerwonej strefie mogą działać, może być zajętych maksymalnie 25 proc. miejsc przeznaczonych dla publiczności. Widzowie muszą mieć zasłonięte usta i nos i siedzieć w odstępie co najmniej 1,5 m.
Wydarzenia sportowe
Wydarzenia sportowe w czerwonej strefie - zarówno te, które odbywają się na stadionach i boiskach (np. mecze piłki nożnej), jak i na polach golfowych, torach wyścigowych, na basenach, klubach fitness czy kortach tenisowych mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności.
Kawiarnie i restauracje
Od 24 października, przez dwa tygodnie, wszystkie restauracje, puby i kawiarnie mogą jedynie sprzedawać produkty na wynos.
Kościoły
Podczas mszy i uroczystości religijnych obowiązuje limit - nie więcej niż 1 osoba na 7 metrów kw. Uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos. (z wyjątkiem osób sprawujących kult).
Aquaparki i baseny, siłownie i kluby fitness
Obowiązuje zakaz działania aquaparków, basenów, siłowni, klubów i centrów fitness.
Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu
Podobnie jak w innych strefach, w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. W trakcie zabiegu obsługa i klient muszą mieć zasłonięte usta i nos.
Parki rozrywki lub parki rekreacyjne
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz działalności obiektów takich jak wesołe miasteczko, park rozrywki lub park rekreacyjny - nie ma przy tym znaczenia wielkość obiektu.
Zgromadzenia
Wprowadza się zakaz aktywności podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych) powyżej pięciu osób w jednej grupie. Nie dotyczy to osób ze wspólnego gospodarstwa domowego. Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.
Wesela i inne uroczystości rodzinne
Od 19 października obowiązuje zakaz organizowania wesel i innych uroczystości rodzinnych.
Maseczki
W strefie czerwonej maski obowiązują wszędzie w przestrzeni publicznej - zarówno w środkach publicznego transportu zbiorowego, jak i w sklepach, obiektach usługowych, zakładach pracy, a także na świeżym powietrzu.
Organizacja kongresów i targów
W czerwonej strefie zakazana jest organizacja kongresów i targów niezależnie od tego, czy są one organizowane na świeżym powietrzu, czy w obiekcie targowo-kongresowym (czyli w przestrzeni zamkniętej).
-----------------------------------------------------------------------
Punkty, gdzie można dokonać pobrania wymazu i zrobić test
W Małopolsce działają 33 punkty, gdzie mogą się udać do pobrania wymazu osoby, które otrzymały zlecenie wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Test taki mogą wykonać osoby, które wyjeżdżają do sanatorium (nie wcześniej niż sześć dni przed terminem rozpoczęcia leczenia), które uzyskały elektroniczne zlecenie wykonania testów w związku z podejrzeniem zarażania koronawirusem , skierowane na test przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Punkty wymazowe 22.10.2020.pdf (100 kB)
Aktualny wykaz wszystkich punktów wymazowych w województwie małopolskim znajduje się na stronie internetowej Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/punkty-wymazowe-dla-osob-ktore-musza-wykonac-test-w-kierunku-covid-19,383.html
Korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej Tarnowie
Placówki służby zdrowia przyjmują pacjentów, jednak w dalszym ciągu należy stosować się do zasad, związanych z epidemią. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów - sposób realizacji wizytw podmiotach leczniczych świadczących usługi zdrowotne w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, odbywają się głównie w ramach teleporady. Tym samym rejestracja do przychodni realizowana jest wyłącznie droga telefoniczną lub drogą elektroniczną (e-mailową). Zarejestrowany pacjent może skorzystać z teleporady, natomiast konieczne wizyty w przychodni mogą odbyć się tylko po telefonicznym uzgodnieniu z lekarzem i ustaleniu godziny wizyty pacjenta w przychodni. Drogą teleporady można również uzyskać receptę na leki lub zwolnienie lekarskie z pracy. W załączeniu wykaz podmiotów leczniczych, udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
wykaz podmiotów leczniczych podstawowej opieki zdrowotnej w Tarnowie i powiecie tarnowskim.pdf (258 kB)