Zasiłek przysługuje również w sytuacji, gdy wymienione placówki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania nie mogą zapewnić opieki. Na przykład, gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym - część dzieci uczy się w szkole, a część w domu. Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można także złożyć w przypadku, kiedy niania nie może opiekować się dzieckiem z powodu COVID-19.
Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, np. ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze, bo została zamknięta z powodu COVID-19. I w tym czasie rodzice lub opiekunowie muszą zrezygnować z pracy, aby zająć się taką osobą.