Dodatkowo przygotowano okulary z zamglonymi szkłami i ograniczonym polem widzenia charakterystycznym dla postrzegania świata przez osoby z Alzheimerem. Na ręce zakładane są rękawice ograniczające chwytanie przedmiotów. W zestawie są także słuchawki dźwiękochłonne lub z nagraniem dźwięków, jakie słyszą osoby chorujące na Alzheimera. Tym sposobem w kilka chwil i tylko na chwilę każdy może poczuć się jak większość osób starszych.
Celem projektu jest właśnie zwiększanie empatii, zrozumienie potrzeb osób starszych i zmniejszenie barier międzypokoleniowych. W ramach projektu rozdawane są także broszury o tym, jak łatwo i „z głową” można pomóc osobom niepełnosprawnym spotkanym na ulicy. Teraz seniorzy będą tę wiedzę przekazywać dalej, swoim znajomym, sąsiadom.
Premiera „Wehikułu czasu” nastąpiła podczas inauguracji tarnowskich obchodów Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Teraz będzie on wędrował po kolejnych piknikach. Prezentacje odbędą się także w tarnowskich szkołach. Placówki oświatowe mogą kontaktować się z MCAS-ami, aby zaprosić „Wehikuł Czasu” na spotkania z uczniami.
Źródło: UMT Tarnów