- Kwalifikacja wojskowa to nie jest mobilizacja, cały czas gdzieś to powtarzamy, że by te osoby, które dostały wezwanie nie obawiały się niczego, bo tak naprawdę nic tutaj strasznego nie ma. Kwalifikacja od 3 lutego rozpoczęła się na terenie całego kraju i również tutaj na naszym administrowanym terenie. Dziś jest ten pierwszy dzień. Tak naprawdę kwalifikacja wojskowa składa się z kilku procedur, pierwsza to potwierdzenie tożsamości u przedstawiciela gminy, następny to założenie ewidencji wojskowej, kolejny etap to badania lekarskie i psychologiczne i ostatni etap to jest wydanie zaświadczenia, że dana osoba stawiła się do kwalifikacji wojskowej i ma orzekniętą kategorię zdrowia – wyjaśnia mjr Paweł Badoń, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie.
- Stawiennictwo do kwalifikacji jest obowiązkiem, jest to od dnia dzisiejszego powiat tarnowski, od mieszkańców tego powiatu rozpoczynamy, mamy tu kandydatów z gminy Tarnów. Jeśli chodzi o teren administrowany przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie to oprócz powiatu tarnowskiego jest to powiat dąbrowski, brzeski i bocheński, a także miasto Tarnów. Łącznie jest to około 3700 kandydatów, którzy będą przechodzili tutaj tę kwalifikację wojskową – mjr Sławomir Morawski, czasowo pełniący obowiązki Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.
Osoby wezwane na kwalifikację wojskową mają mieć ze sobą dowód osobisty, lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumenty potwierdzające wykształcenie oraz ewentualną dokumentację medyczną. W czasie kwalifikacji wojskowi zachęcają także do wstąpienia w ich szeregi.
- Oczywiście kwalifikacja wojskowa jest też idealnym momentem dla tych młodych osób, żeby dowiedzieć się więcej na temat wojska, wspólnie z żołnierzami z garnizonu Kraków będziemy tutaj działać w kwestiach promocji Wojska Polskiego - zapowiada mjr Paweł Badoń z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.
- Po raz kolejny mundur będzie ważną rzeczą w najbliższym miesiącu, z resztą zainteresowanie mundurem w ostatnich latach wzrosło, o czym wspomniałem w krótkim przemówieniu do ewentualnych poborowych, że w naszych klasach mundurowych jest duże zainteresowanie, nie tylko w tych wojskowych, ale straży granicznej, straży pożarnej, policji, a to też cieszy w dobie trudnych czasów, gdzie za wschodnią granicą toczy się regularna wojna. Warto te kwalifikacje przebyć, ale też nabrać takiej pewnej męskości – podkreśla Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
Osoby, które przejdą kwalifikację otrzymują zaświadczenie, a nie jak w latach ubiegłych książeczkę wojskową. Taka zmiana obowiązuje od 2022 roku.
W tym roku wezwania do stawienia się przed komisję lekarską otrzymali głównie mężczyźni urodzeni w 2006 roku.