Za nami oficjalne otwarcie zakopiańskiego Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które odbyło się w środę 5 kwietnia. Placówka od maja 2021 przechodziła generalny remont budowlany, a potem jeszcze przygotowano zupełnie nową aranżację wnętrz jak i przygotowano dodatkowe sale edukacyjne jak i ekspozycyjne. Obiekt odzyskał dawny blask jak i obecnie posiada dodatkowe sale ekspozycyjne oraz dla zajęć z dziećmi.
Tutaj w Zakopanem chcę podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta filia Muzeum Tatrzańskiego odzyskała dawną świetność i tak wspaniale wygląda. . A Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest wyjątkowe, bo wśród zwiedzających będzie sporo dzieci. Pisarz jest autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży, ale i poprzez m.in. swoją korespondencję pokazuje etos tamtej inteligencji. Muzeum Tatrzańskie to unikalna instytucja składająca się z 13 oddziałów – jeden z nich ciągle jest w organizacji. Zakupiliśmy już nieruchomość, w której powstanie ekspozycja poświęcona taternictwu i narciarstwu. Ale poza tym praktycznie wszystkie już oddziały są po generalnym remoncie co jest zasługą Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzea przeżywają w Polsce swój renesans patrząc m.in. na frekwencję i popularność wśród zwiedzających, a dodatkowo wiele z nich zyskuje nową jakość dzięki remontom. My jako ministerstwo obecnie finansujemy ponad 300 poważnych projektów inwestycyjnych w muzeach w całej Polsce
– mówił wicepremier Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prace przy remoncie Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem rozpoczęły się w maju 2021 roku i nieprzerwanie trwały do grudnia 2022 roku. Budynek przeszedł gruntowną modernizację oraz został przystosowany dla niepełnosprawnych zwiedzających. Gruntownie odnowiona została wcześniejsza ekspozycja i wzbogacona o elementy multimedialne.
Niedawno, bo 20 stycznia otwieraliśmy Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego, a teraz przyszedł czas na kolejne, ważne wydarzenie – inauguracja działania miejsca poświęconego Kornelowi Makuszyńskiemu. To wielki sukces małopolskiej kultury, niemożliwy do zrealizowania bez środków finansowych przekazanych przez Województwo Małopolskie jak i znakomitej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organem współprowadzącym Muzeum Tatrzańskie i wszystkie jego filie. Teraz widzimy efekty kilkuletnich prac, które kosztowały 19 mln złotych z czego wkład własny Województwa Małopolskiego to około 11 mln złotych. Właśnie z tych środków został m.in. wyremontowany Gmach Główny jak i willa „Opolanka” gdzie znajduje się Muzeum Kornela Makuszyńskiego przed którym stoimy. Tak jak zmienia się Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem tak też zmienia się małopolska kultura i wszystkie jej obiekty
– mówiła podczas otwarcia Iwona Gibas członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
Tutaj warto przypomnieć, że z budżetu Województwa Małopolskiego na kulturę w 2023 roku zostanie przeznaczonych 432 mln złotych. Jak podkreślano podczas wydarzenia jest to wyraz odpowiedzialności zarządu województwa za dziedzictwo kulturowe w tej części Polski. Samo zaś Muzeum Kornela Makuszyńskiego już jest otwarte dla zwiedzających, z nową i multimedialną ekspozycją. Placówka organizuje również jak i w wielu innych filiach Muzeum Tatrzańskiego cykliczne zajęcia dla dzieci. W tym przypadku ma to wyjątkowe znaczenie bowiem Kornel Makuszyński jest twórcą legendarnej postaci bajkowej Koziołka Matołka wciąż bardzo popularnej wśród najmłodszych.